Artur Domosławski „Kapuściński NON-FICTION”. Hołd ucznia dla mistrza?

kapuscinski-non-fiction-390Tytuł: Kapuściński NON-FICTION
Autor: Artur Domosławski
Ilość stron: 874
Wydawnictwo: Wielka Litera

 

Ryszarda Kapuścińskiego możecie znać jako poetę, fotografa czy cesarza reportażu. Przyznam szczerze, że nie jestem wierną czytelniczką tego autora, ani Domosławskiego. Jednak jestem psem na biografie wszelkiego rodzaju ( no dobra, nie wszelkiego, bo nie ruszę kijem książek Kaiko czy Stankiewicza ). Bywa jednak tak, że biografie są pisane przez znajomych, dobrych kolegów czy zaznajomionych pisarzy osoby umierającej, bądź takiej, której już się zmarło. Dlatego do Kapuścińskiego NON-FICTION podchodziłam z dużą rezerwą, po tym jak przeczytałam, że to hołd ucznia dla mistrza. Trochę mnie to zniechęciło . Tacy „znajomi” często piszą w samych superlatywach, w tęczowych barwach. nie każdy potrafi pisać jak Kamińska, która zarówno Simonę Kossak czy Wandę Rutkiewicz.

 

Jednak Kapuściński nie był ani sławnym biologiem jak Kossak ani wziętym himalaistą jak Rutkiewicz. Autor jest jednak równie często tłumaczonym pisarzem co Stanisław Lem. I tak naprawdę po śmierci Kapuścińskiego, wszystko zostało w rękach Domosławskiego, który wziął się za pisanie biografii swojego mistrza. Czy wyszło mu to tak, jak wyjść powinno?

Nie można zaprzeczyć, że Domosławski napisał coś co było gwarantem sukcesu. Wystarczyło nazwisko. I chociaż mógł to zrobić na odwal i grać mistrza, poczynił biografię, która jednocześnie jest sposobem na zrozumienie motywów bohatera jego książki. To odważny i pełen sympatii obraz człowieka, który był kimś. To też bardzo subtelne studium o życiu w systemie autorytarnym. Poszukiwanie zrozumienia, ale też unikanie potępienia. Jeśli to ma jakikolwiek sens…

 

Pomijając mój wcześniejszy bełkot, który nie ma najmniejszego sensu: polecam biografię Kapuścińskiego. To potężna książka niosąca ze sobą naprawdę niesamowitą refleksję nad postacią cesarza reportażu. Bardzo gorąco polecam.

 

 

Za książkę dziękuję księgarni internetowej:
logo1
Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s