Andrzej Sapkowski „Narrenturm”, „Boży bojownicy”, „Lux perpetua” czyli trochę o trylogii husyckiej. [tekst gościnny]

trylogiahusycka
Tytuł: Narrenturm; Boży bojownicy; Lux perpetua
Autor: Andrzej Sapkowski
Ilość stron: 594; 588; 561
Wydawnictwo: SuperNowa

 

UWAGA: Niniejszy tekst jest w całości sporządzony przez mojego brata, który trylogię tę przeczytał. Wszelkie komentarze dotyczące tekstu będą olewane – just sayin’. I uprzedzając – nie ruszyłam trylogii, bo nie byłam w stanie tego tknąć #gardzę .

 

Sięgnąłem po Trylogie Husycką, oczekując książki pełnej przygód, humoru, napięcia oraz magii i nie zawiodłem się. Kierując się genialnym wrażeniem jakie pozostało mi po przeczytaniu sagi o Wiedźminie liczyłem, że i tym razem Sapkowski mnie nie zawiedzie.

Akcja rozgrywa się na Śląsku w pierwszej połowie XV w. w okresie wojen husyckich.
Reinmar zwany Reynevanem, lekarz, zielarz i magik, zostaje oskarżony o czary i herezję w wyniku czego musi uciekać ze śląska. Pomóc ma mu w tym niejaki Szarlej, barwna i wszechstronna postać.
W trakcie jednej z przygód, odprawiają egzorcyzm, wynikiem którego zyskują kolejnego kompana w podróży Samsona Miodka. Z czasem kompania trafia do Czech, gdzie przyłączają się do armii taboru. Reinmar dowiaduje się, że jego brat Peterlin pomagał taborytom stojąc na czele Vogelsangu. Vogelsang jako organizacja wywiadowcza miał zbierać informację i siać dezinformacje wśród wrogów taboru jednak po śmierci Peterlina kontakt z agentami się urwał. Prokop Goły stojący na czele taboru powierzył Reinmarowi zadanie odnalezienia agentów Vogelsangu i reaktywowanie
siatki na terenie Śląska.

Za swoją działalność dla taboru Reynevan zostaje wyklęty przez biskupa wrocławskiego Konrada. Po pewnym czasie zostaje porwany, po czym trafia w ręce bojowników prowadzonych przez Urbana Horna. Wyruszają do pragi jednak
po drodze Reinmar zostaje oswobodzony przez dawnych przyjaciół: Szarleja i Samsona Miodka. Tymczasem Jutta De Apolda, ukochana Reinmara, ucieka z klasztoru, w którym była więziona razem z inną dziewczyną, Weroniką. Błąkając się po ogarniętym wojną Śląsku spotyka Tybalda Rabe, barda i przyjaciela Reinmara. Cała trójka trafia na czarnych jeźdźców prowadzonych przez Birkarta von Grellenorta.

Jutta zostaje zraniona zatrutym przedmiotem. Reynevan odnajduje ukochną, jednak nie jest w stanie jej pomóc. Zrozpaczony Reynevan  wraz z przyjaciółmi wraca do taboru. Podczas zdobywania jednego z miast Ginie Samson Miodek. Następnie reynevan trafia do Polski, gdzie spotyka dawnych znajomych planujących napad na Jasną Górę. Mimo, że Reynevan osobiście ratuje obraz, trafia na kilka lat do niewoli, z której ostatecznie ratuje go Szarlej.

Czy warto zabrać się za Trylogię Husycką? Zdecydowanie tak! Książka trzyma w napięciu, bawi, smuci i wyrównuje rachunki. Przede wszystkim dostarcza ogromnej ilości rozrywki i spodoba się przede wszystkim fanom powieści z wątkami historycznymi oraz twórczości samego Sapkowskiego – głównie sagi o wiedźminie.

Polecam równie mocno słuchowisko, które zrealizowane zostało z odpowiednim rozmachem.

 

Szymon.

 

 

Za książkę dziękuję ja – Hasacz – księgarni internetowej:
logo1
Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s