Przedpremierowo: Anna Kamińska „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” czyli historia Wandy Rutkiewicz.

9849_99906349849Tytuł: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz.
Autor: Anna Kamińska
Ilość stron: 473
Wydawnictwo: Literackie
Premiera: 14 czerwca 2017

 

Każdy w życiu ma swoją pasję. Jedni realizują ją z pełnym zapałem i miłością, a inni którzy nie mają odwagi, zwykle oddają się jej po części. Wiem, że to głupie, ale z mojej perspektywy tak jest. Ze swojej strony jestem w stanie się mocno z tym utożsamić. Na ten przykład: Kocham góry. Kocham meteorologię. Uwielbiam chodzenie po górach, klimat i wszechogarniającą niesamowitość przestrzeni górskich. Jednak ze względu na to kim jestem i jak wyglądam mam wszystko mocno utrudnione. Do tego nie mam odwagi, przez co nie zapuściłabym się w góry samotnie. Jestem dokładną odwrotnością Wandy Rutkiewicz, polskiej himalaistki, która kochała góry i była przekonana. że właśnie tam zginie.

 

Uznacie pewnie, że jestem durna i nie potrafię rozpoczynać tekstów o ważnych książkach, ale mam nadzieję, że konkretne osoby zrozumieją o co mi chodzi. Początkowo byłam pewna, że książkę kupię dopiero po wypłacie, a tutaj dostałam maila od wydawnictwa i dosłownie dwa dni później byłam po lekturze. Wprawdzie padałam na pysk po pracy, ale tak jak zapewniał mnie pan z wydawnictwa, tak było naprawdę.

Historia Wandy Rutkiewicz została spisana przez kobietę, która zrobiła to z odpowiednią finezją i wyczuciem. Himalaistka nie została pokazana jako kobieta bez skazy, a jako kobieta, z którą można się utożsamić. Było w niej trochę zwykłej kobiety niepotrafiącej wybierać między pasją a miłością do mężczyzny – w skutek czego rozpadły się jej dwa małżeństwa. Więcej jednak było w niej niecodziennej istoty, która żyła od wyprawy do wyprawy. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2, była trzecią kobietą na świecie i pierwszą Europejką, która zdobyła szczyt Mount Everest. Jej życiem były góry. Tak jak jej wolnością.

 

Kamińska snuje wielobarwną historię kobiety- legendy. Nie napiszę, że Rutkiewicz była czy jest przykładem. Bo nie jest. Jednak jest kobietą, która w historii zapisała się grubą, twardą i zdecydowaną linią zdeterminowanej himalaistki. Historia jej życia była smutna, pełna niepogodzonej z rzeczywistością miłości do gór. Dzięki temu w jaki sposób Anna Kamińska prowadzi narrację i jak zręcznie wplata w całość wypowiedzi swoich rozmówców, książkę czyta się jak najwybitniejszą powieść z wątkiem biograficznym. Co więcej – sam wstęp sprawia, że człowiek zastanawia się nad swoim życiem.

Jednocześnie każdy kto choć raz w życiu otarł się o spełnianie jakiejś swojej pasji, może zrozumieć Rutkiewicz. Kazać przestać się jej wspinać to jak powiedzieć komuś kto kocha książki, że nie może więcej czytać. Albo komuś kto kocha muzykę, przestać jej słuchać. Czy to możliwe? Naturalnie – nie. Są rzeczy, które utrzymują człowieka przy życiu i są istotniejsze niż jedzenie czy odpoczynek. Niezależnie jak absurdalnie to zabrzmi.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci to lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata. Czegokolwiek. To wciągająca historia himalaistki, która całe życie szukała tej jednej rzeczy, która uświadamiałaby ją, że żyje. A jej życiem były góry. Nie trzeba niczego tłumaczyć.

 

Za książkę gorąco dziękuję wydawnictwu Literackie.

 

 

Hasacz

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przedpremierowo: Anna Kamińska „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” czyli historia Wandy Rutkiewicz.

  1. Fascynująca biografia . Książka , która odkrywa życie Wandy Rutkiewicz na nowo. Wszyscy wiedzieli kim jest Rutkiewicz, ale niewiele osób ją znało naprawdę . Wspaniała książka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s