Marie Brennan „Historia naturalna smoków”. Tolkien byłby zachwycony.

historia-naturalna-smokow-b-iext47365608Tytuł: Historia naturalna smoków
Autor: Marie Brennan
Ilość stron: 357
Wydawnictwo: Zysk i ska

 

Widzisz tytuł i myślisz: łoborze, znowu patałach wymyślił sobie jakąś historyjkę o swoim ulubionym autorze…co teraz zmyśliła? Ano nie zmyśliłam niczego. Wyjaśnieniem i dygresją będzie to, że warto oglądać bonusy na DVD, które dodawane są do rozszerzonych edycji takich filmów jak Władca Pierścieni i Hobbit ( cała trylogia w obu przypadkach ). Jestem bardziej niż pewna, że Tolkien nie spodziewał się takiego obrotu sprawy w swoim przypadku, ale są ludzie, którzy studiują języki stworzone przez niego, świat Śródziemia i nie tylko. Dzięki takiemu bonusowemu materiałowi, załączonemu do DVD filmu The Hobbit: The Desolation of Smaug ( które trwa pięć godzin :D” ), można się dowiedzieć między innymi, dlaczego to Tolkien ponownie wplótł smoki do literatury współczesnej. Był nimi zafascynowany od dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że materiał jest dostępny w pełnej długości na YouTube ( klik ).

 

A skoro już wyjaśniłam o co chodzi, przejdę płynnie do tego co co ta Historia naturalna smoków jest. Niezależnie jak beznadziejny jest mój polski.
Po pierwsze tak naprawdę książka nie jest naukowym bełkotem, a historią kobiety, która wyłamała się przed szereg cynicznych uczonych, którzy utrzymywali, że temat smoków to tabu, a kobieta to już w ogóle nie powinna się zajmować niczym takim. Bo jak to tak?
Historia opowiada o całej drodze, którą lady Izabela Trent musiała pokonać by stać się szanowaną panią od smoków. To historia spisana jej własnymi słowami, o ryzyku, stracie, miłości zarówno do mężczyzny jak i smoków.

 
Początkowo miałam dziwne skojarzenia ze Skłodowską- Curie, która z jednej strony beznadziejnie zakochała się w możnym paniczu, z którym nie mogła być, a potem i tak wyszła za Piotra Curie i rzekomo kochała go jeszcze bardziej ( według biografii, którą kiedyś czytałam na potrzeby napisania pracy – nie pytajcie ). Tutaj miałam wrażenie, że kobieta chce poświęcić życie nie tylko swoje, ale i ukochanego dla smoków, mimo przeciwności losu, które rzucały się jej pod nogi, jako te kłody.

 
Sama książka to naprawdę świetnie napisana powieść, trochę na kształt autobiografii, będącą historią sławnej badaczki smoków. Wprawdzie nie moją bajką jest narracja w pierwszej osobie i poświęcanie nie jednego życia na cele naukowe, ale wiadomo – ja jestem tylko hasaczem, który nie zna żadnego języka, jest pusty, a o znajomości życia już nie mówiąc.

 

Całość książki to kawał porządnej literatury fantasy, którą bardzo gorąco polecam i uwaga – to jest seria. Przynajmniej pięciotomowa. Nie wiem czy autorka nadal coś w tym kierunku pisze, ale wiem, że na goodreads nadal widnieje od niej MULTUM tytułów w tej serii. Zatem trzeba czekać.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i ska.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s