Krzysztof Masłoń „W pisarskim czyśćcu”. Nie ma Mickiewicza, za to jest Szymborska.

w-czysccu2.inddTytuł: W pisarskim czyśćcu
Autor: Krzysztof Masłoń
Ilość stron: 373
Wydawnictwo: Zysk i ska

 

Każdego z nas – zarówno jako człowieka jak i jako czytelnika – ukształtowało co innego. Gdybym się przyznała kto tak naprawdę popchnął mnie w ramiona nałogowego czytelnictwa, zwyczajnie byście się ze mnie śmiali. Jednak każdy szanujący się człowiek, który choć raz w życiu słyszał Raz, Dwa, Trzy nucił też Okularników czy Czy te oczy mogą kłamać. I jeśli nie wiecie (?!) to piosenki Agnieszki Osieckiej. I to właśnie od fascynacji Osieckiej, tak naprawdę wszystko się zaczęło. I od problemów z czytaniem na głos. I tak naprawdę od tego wszystkiego przejdę do Pisarskiego Czyśćca.

 

Książka Masłonia przedstawia trzydzieści dwie sylwetki pisarzy dwudziestego wieku, między innymi Agnieszki Osieckiej, Leopolda Tyrmanda czy Edwarda Stachury.  Autor kierował się bardzo zastanawiającymi kryteriami przy doborze postaci, które opisał w swojej książce. Głównie przedstawił te osoby, które z różnych przyczyn życiowych, zboczyły ze ścieżki życia, która miała ich doprowadzić do kariery pisarzy.

 

To genialnie skonstruowany obraz pisarzy i artystów, którzy mieli znaczący wpływ na literaturę i kulturę. Bo Osiecka w głównej mierze była tekściarką rozrywkową ( przynajmniej tak ją odebrałam jako dziecko i w zasadzie nadal tak uważam ). Podobało mi się też to, że autor nie usiłował bawić się w dochodzenia na poziomie pudelka – gdybanie odnośnie seksualności pisarzy i poetów. Po prostu przedstawił ich na łamach ich twórczości i tego dlaczego nie osiągnęli swoich konkretnych celów.

 
Wprawdzie miałam nadzieję, że książka będzie o wiele bardziej obszerna i bogatsza w konkretne informacje, ale nadal nie ma na co narzekać. Chętnie bym poczytała jeszcze o Tyrmandzie i Osieckiej. Nadal jednak uważam, że autor zrobił robotę i ta książka powinna trafić na półkę każdego lubującego się w biografiach i publikacjach około biograficznych.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i ska.

 

 

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s