Szymon Jędrusiak o Zawiszy Czarnym. Czego historia nie powie, to lepiej wam wejdzie do głowy.

large_Zawisza_Czarny._Aragonia-okl-800Tytuł: Zawisza Czarny. Aragonia.
Autor: Szymon Jędrusiak
Ilość stron: 504
Wydawnictwo: Bukowy Las

 

Historia to nie jest temat dla każdego. Niestety. Nie każdy potrafi przyswoić informacje, które chce przekazać nam nauczyciel, książka czy co tam jest konkretny źródłem historii. I nie piję tutaj do faktu, że ludzie często nie słuchają. Po prostu czasami suche fakty to najgorszy z możliwych przekazów historii. A Polska miała naprawdę burzliwą historię. Nie każdy nauczyciel potrafi też wyłożyć historię jak Wojtek Drewniak z Historii Bez Cenzury.  Prosto, ciekawie i z werwą. Napisanie powieści historycznej też nie jest łatwym zadaniem. Bo nie każdy jest Elżbietą Cherezińską. ALE! Okazuje się, że Szymon Jędrusiak potrafił nakreślić postać Zawiszy Czarnego w taki sposób, że człowiek nie mógł się oderwać od jego książki. A to jest nie lada sztuka.

 

Zawisza Czarny stał się przykładem rycerskich cnót już za czasów współczesnych sobie. Z kolei w naszych czasach nadal pozostaje silnym przykładem dla harcerzy, ludzi należących do bractw rycerskich i tak dalej. Przykładów nie zliczysz. Często jednak uważa się, że Zawisza to takim cnotliwy koksu, który nigdy niczego złego nie robi. Problem w tym, że był to taki sam człowiek jak każdy inny, tylko można powiedzieć, że miał +100 do lansu i dodatkowe punkty expa. Jakkolwiek źle to zabrzmi. Prawdą było, że on i jego brat byli zabijakami, on sam nie spłacał długów w terminie i generalnie do ideału brakowało mu wiele. Nie przeszkadzało mu to jednak w ocaleniu pewnego rycerskiego mistrza, który w drodze wdzięczności postanowił przyuczyć go do walki orężem.

large_Zawisza_Czarny._Droga_do_krola-okl-800
Tytuł: Zawisza Czarny. Droga do króla.
Autor: Szymon Jędrusiak
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Bukowy Las

 

Cała historia zaczyna się całkiem typowo: Druga połowa XIV wieku, nadzwyczaj burzliwego stulecia w dziejach Europy. Korona Aragonii jest jednym z najbardziej rozwiniętych handlowo królestw ówczesnego świata, miejscem styku wielu kultur i obyczajów. W takich okolicznościach poznajemy młodego rycerza herbu Sulima, Zawiszę Czarnego z Garbowa. Pojedynkuje się, biesiaduje i walczy o życie. Tymczasem na Wschodzie rodzi się nowa potęga: Polska.*
Dalej jest jednak lepiej: Dobiega końca XIV wiek. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję zakonu krzyżackiego.
Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny, by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejny etap polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.*

-oba opisy pochodzą ze strony wydawnictwa, bo ładnie to ujęli, ja nie umiem w opisy.

 

Co chciałam napisać to fakt, że Jędrusiak poczynił książkę z genialną narracją, niesamowitymi bohaterami i to jeszcze powieść historyczną. Czy taka buła losu może chcieć czegoś więcej? Nie mogłam się oderwać i przyznam szczerze, że boli mnie ta dualogia. Chciałabym żeby to była przynajmniej trylogia.

Jeśli macie problem z przyswajaniem historii, bo suche fakty albo podręcznikowe definicje bolą was w oczy, to bardzo mocno polecam książki Szymona Jędrusiaka. Kawał porządnej i nienaciąganej powieści, idealnej dla każdego miłośnika powieści historycznych.

 

Mam ogromną nadzieję, że autor zdecyduje się napisać coś jeszcze bo obie te książki to naprawdę genialne powieści, które powinien każdy przeczytać. #powtarzamsięwiem

 

 

Za książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Bukowy Las i panom od PRu. ❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Szymon Jędrusiak o Zawiszy Czarnym. Czego historia nie powie, to lepiej wam wejdzie do głowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s