Rick Riordan powraca do łask czyli Let’s have some fun Magnus Chase.

magnus-chase-i-bogowie-asgardu-tom-1-miecz-lata-b-iext39937791Tytuł: Magnus Chase i bogowie Asgardu. Miecz Lata.
Autor: Rick Riordan
Ilość stron: 519
Wydawnictwo: Galeria Książki

 

Mało jest ludzi w moim otoczeniu, którzy nie znają Riordana. Jakoś mnie to nie dziwi. Wyobraźcie sobie mojego ojca, który siedzi i chichra się do Magnusa Chase’a. To jest dopiero zabawa. Zatem stwierdziłam, że chociaż wydawnictwo mnie za to znienawidzi, najpierw dam ojcu przeczytać oba tomy, a dopiero potem sama je przeczytam i opiszę. Bo dlaczego miałabym odmawiać ojcu rozrywki?

Dziwne losy Magnusa zaczęły się w momencie, kiedy dwa lata temu matka kazała mu uciekać, a sama zginęła, zostawiając Magnusa zupełnie samego. Czy na pewno? Magnus od dwóch lat żyje na ulicach Bostonu, zawsze będąc o kilka kroków przed policją i kuratorami. Jednak okazuje się, że ktoś jeszcze szuka Magnusa. Jest to Randolph, wuj chłopaka, przed którym ostrzegała co matka. I chociaż młody robi wszystko by nie wejść w interakcje z wujem, szybko wpada w jego ręce. Magnus jest przekonany, że facet ma poważne problemy z głową, biorąc pod uwagę każde słowo, które wiąże się jakimś Mieczem Lata, mitami nordyckimi i jego dziedzictwie. Sęk w tym, że wszystko zaczyna się układać w całość od momentu, kiedy w głowie Magnusa od nowa pojawiają się wspomnienia o Asgardzie i , wilkach i Ragnaroku.

magnus-chase-i-bogowie-asgardu-tom-2-mlot-thora-b-iext44022527

Tytuł: Magnus Chase i bogowie Asgardu. Młot Thora.
Autor: Rick Riordan
Ilość stron: 479
Wydawnictwo: Galeria Książki

 
A żeby wszystko skomplikować, okazuje się, że walka z olbrzymami i zabicie jednego wilka to wcale nie koniec jego trudnego życia. Wszystko dopiero się zaczyna. Szczególnie, kiedy trafia do Hotelu Walhalla. Znajduje przyjaciół, nieco spokoju i jeszcze okazuje się, że Magnus wcale nie będzie mógł odpocząć od wariactwa jakie czyha na niego w świecie bogów. Ponieważ pewien przedmiot należący do Thora znowu mu się zawieruszył. I żeby było gorzej, Magnus traci dwóch przyjaciół, którzy nagle zniknęli. Do tego Miecz Lata najwyraźniej nie zamierza pomóc chłopakowi w ratowaniu kumpli…

 

Komedii nie ma końca. Riordan serwuje czytelnikom trochę nietypowy obraz, który w pewien sposób jest powtórzeniem z przygód Percy’ego Jacksona. Zagubiony dzieciak, samotna matka, która zniknęła i nagle trafia do świata, który go zaskakuje, ale dziwnym trafem młody i tak się w tym świecie odnajduje. Niby powtarzalne, ale Riordan nakreślił to wszystko w taki sposób, że w ogóle mi to nie przeszkadzało. Mało tego.
Nie dość, że humoru było tu tyle, że momentami płakałam ze śmiechu, to jeszcze ten śmiech był trochę nie na miejscu, biorąc pod uwagę mrok niektórych sytuacji.

Jednak kreacje bohaterów nie są zbyt podobne, choć można by polemizować ze względu na jedno, oczywiste wręcz połączenie światów Magnusa i Percy’ego. Ale o tym wam nie napisze. Cuz no spoilers. Jednak mimo faktu, że sam główny bohater może działać na nerwy, tak jak działo się to w przypadku Percy’ego, to tutaj wszystko miało większy sens niż w poprzedniej serii.

Postać Magnusa jest doświadczona przez życie i żeby uniknąć konfrontacji z policją i kuratorami, chłopak wykazuje się momentami nieludzkim sprytem i przebiegłością w przeganianiu organów ścigania. Komedii w tym wszystkim jest wiele i nie ma się co dziwić, bo przecież Riordan pisze głównie dla rozrywki. Jak to jednak wyjdzie później? Co przygotuje nam w trzecim tomie? ( W ogóle czy tylko mnie boli fakt, że to będzie TYLKO trylogia? HALO! Riordan, seriously?)

 

Czas pokaże. Jednak bardzo gorąco polecam wszystkim fanom twórczości dla młodszych odbiorców Riordana. To kawał porządnej rozrywki z przekazem.

 

Za książki dziękuję wydawnictwu Galeria Książki.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s