Jerzy Pilch „Portret młodej wenecjanki”. Czym jest miłość, zapytacie.

pilch_portret-mlodej-wenecjanki_mTytuł: Portret młodej wenecjanki
Autor: Jerzy Pilch
Ilość stron: 181
Wydawnictwo: Literackie

 

 

W krótkich formach tkwi magiczny przekaz. Czasem mniej oznacza więcej, a przerost formy nad treścią jest bolesny dla odbiorcy. Jednak czy naprawdę trzeba przekraczać tysiąc stron, żeby napisać historię pewnej miłość? Okazuje się, że nie . Jerzy Pilch na niespełna dwustu stronach przedstawił historię niedoszłego historyka sztuki, który obsesyjnie szukał miłości. Mężczyzna wdał się w burzliwy romans z młodą kobietą. Jednak czy rzeczywiście zakochał się w  Pralinie, która sama do końca nie wiedziała co to miłość. Czy Pilch, mistrz rozpadu, napisał słownik samotności? Czy usiłował pokazać miłość na swój sposób? Czy Pralina była miłością życia mężczyzny, który miłości miał nie zaznać?

 

Pilch w typowy dla siebie sposób najpierw przedstawia wszystko w dość nie niepokojących barwach. Mnóstwo tu filozoficznych odniesień, którymi autor bawi się jak dziecko nowo poznanymi słowami. To ten rodzaj twórczości Pilcha, za którą bardzo się tęskni. Prosta, jednocześnie euforycznie piękna i pełna gorzkich uczuć, zniszczenia i pomyłek. Takie historie zdarzają się każdemu. Nawet jeśli ktoś jest życiową bułą i nie wie co począć.

 

Jedni powiedzą, że to autobiografia starego erotomana, kolejna zła książka. Jednak wszystko zależy od tego jak do niej podejdziecie. W mojej opinii to całkiem udana książka, chociaż znając możliwości Pilcha, mogło być lepiej.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackie.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s