Przedpremierowo: Jessica Khoury „Zakazane życzenie”. I’m in the mood to help you dude!

324429_zz-zakazane-zyczenie_574Tytuł: Zakazane życzenie
Autor: Jessica Khoury
Ilość stron: 378
Wydawnictwo: SQN imaginatio
Premiera: 1 marca 2017

 

Bajki Disneya były częścią większości dzieciaków. Niezależnie czy to tych z pokolenia lat 80′, 90′ czy 2000. Jedni oglądali je w telewizorni, z polskim dubbingiem. Inni byli chowani na oryginałach i wiedzieli na ten przykład, że wielki, kochany Dżin z Aladyna mówi głosem Robina Williamsa ( spoczywaj w pokoju niebieski przyjacielu ). Nie bez powodu wspominam właśnie ten konkretny tytuł. Zakazane życzenie bowiem jest retellingiem do dobrze znanego nam Aladyna, księcia złodziei. Są tu jacyś fani? No to jedziemy! 😀

That’s it, three. Uno, dos, tres. No substitutions, exchanges or refunds. Master, I don’t think you quite realize what you’ve got here! So why don’t you just ruminate, while I illuminate the possibilities!

Dżin, Aladyn (1992), Disney – Robin Williams (głos)

Ilekroć słyszę o Alladynie, zaraz nucę Friend like me i nie mogę przestać się uśmiechać. Kto z nas nie chciał mieć takiego przyjaciela, który jednocześnie może spełnić trzy nasze życzenia? Tylko pamiętajcie: żadnego zabijania, zmuszania do miłości i przywracania z martwych. It’s not a pretty picture…

Jessica Khoury przedstawia nam historię dżina, który jest…kobietą. Gdy Aladyn odnajduje lampe, Zahra – dżin – ponownie wraca do świata, po blisko pięciu wiekach.Sęk w tym, że ludzie i dżinny pozostają w stanie ścisłej wojny, wiec dziewczyna musi się ukrywać pod różnymi kształtami i postaciami by trwać przy Aladynie, póki ten nie wypowie swoich trzech życzeń. Wszystko jednak zaczyna się sypać, kiedy król dżinnów Nardukha oferuje dziewczynie wolność od magii lampy. Ceną za wolność jest jednak zdrada jej obecnego pana – w którym wbrew sobie Zahra się zakochała. Przyjdzie jej dokonać najtrudniejszego wyboru w swoim życiu i wybrać między wolnością, słodką kuszącą a miłością, która jest nienaturalna i zakazana.

W oryginalnym Aladynie mieliśmy do czynienia z zawiązaniem się przyjaźni między Dżinem a głównym bohaterem bajki. By rozkochać w nim księżniczkę. Tutaj autorka wprowadza bardzo przyjemny plot twist w postaci zmiany płci dżinna.

Kreacja postaci robi robotę, a rozwój więzi między Aladynem i Zahrą jest wręcz przeuroczy. Aladyn początkowo trochę działał mi na nerwy, ale zrekompensował sobie to zachowaniem względem dziewuszki „bez twarzy”. Trudno nie polubić zarówno Zahry, kobiety dżinna, która wbrew sobie zakochała się w prostym chłopaku, jakim był Aladyn i na dodatek musiała dokonać tak trudnego wyboru jak odrzucenie miłości lub wolności. Wszyscy wiemy co wystarczyło zrobić, żeby tego uniknąć, ale mimo wszystko cudownie czytało się o ich przygodach, o podejmowanych decyzjach i o życzeniach.

Bardzo gorąco polecam Zakazane życzenie bo to naprawdę magiczna, niesamowicie wciągająca i przejmująca książka z wielką dawką magii samej w sobie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu SQN.

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s