Joyce Carol Oates „Ofiara”. O tym, że ludzie to gorsze istoty niż zwierzęta.

ofiara-b-iext45328361-636x1024Tytuł: Ofiara
Autor: Joyce Carol Oates
Ilość stron: 397
Wydawnictwo: W.A.B.

 

O tym, że wśród ludzi znajdzie się nie jednego potwora, wie każdy. Dopuszczają się oni różnych zbrodni na innych. Morderstw, napaści, okaleczeń, gwałtów, znęcają się nad innymi. Powodów jest wiele. I nie zawsze można powiedzieć, że to wina chwilowej niepoczytalności. W dużym stopniu to po prostu podłość i zło, które czai się w każdym z nas. Jednak nie zawsze dochodzi do głosu. Joyce Carol Oates udowadnia, że człowiek potrafi posunąć się do wielu rzeczy by dowieźć swojej racji. Ale czy ona jest mojsza czy twojsza…to inna sprawa.

 

Książka skupia się na osobie czternastoletniej Sybilli Frye. Dziewczyna padła ofiarą brutalnej napaści, ale ani ona ani jej wystraszona matka nie chce nagłaśniać sprawy. Szczególnie przez fakt, że napastnicy grozili im śmiercią w razie powiadomienia policji. Kiedy jednak ofiara wyjawia, że jednym z napastników był biały policjant, wszystko staje w ogniu. Wszyscy chcą ugrać coś dla siebie. Od krewnych dziewczyny, przez sąsiadów i znanego pastora, po polityków, policję i obrońców praw czarnoskórych. Na tragedii zgwałconej czternastolatki każdy chce zabrać głos – z czasem zapominając, że chodzi o ujęcie gwałcicieli, nie o podtrzymywanie medialnego show, który rozpętali.
 

Wszystkie książki, które mają choć wspomniany wątek molestowania, gwałtu czy maltretowania – oczywiście nie tylko na kobietach – wzbudzają we mnie takie obrzydzenie, że otwiera mi się nóż w kieszeni. Tak, wiem. Moje biedne udo poharatane przez nóż. Ale nie o to chodzi. Często jest właśnie tak, że media zapominają o co chodzi w zaskarżaniu przestępców seksualnych – czy to gwałcicieli czy to tych co się znęcają psychicznie i fizycznie. Bo nie chodzi w tym o rozgłos czy eksponowanie tego jaka to biedna jest ta ofiara. Aż za dobrze wiem, że ludziom po takich przejściach nie chodzi o żadną durną sławę. Chodzi o sprawiedliwość. O odzyskanie godności, którą taki odbiera ofierze. I nie ma znaczenia czy to facet czy kobieta. I w jednym i w drugim przypadku poszkodowani mają tragicznie.

 

 

Oates pokazała to co w ludziach najgorsze. Zawiść, uprzedzenia, obrzydzenie do inności i przede wszystkim żądzę zniszczenia drugiej osoby, niezależnie od jej winy. Prowadząc niesamowitą narracje, przeprowadziła czytelnika przez tragiczne wydarzenia z życia młodej Afroamerykanki, która z ofiary stała się…cóż. O tym powinniście przeczytać sami. Ale książkę polecam tylko tym, którzy nie boją się tego tematu i nie będą reagować zbyt emocjonalnie.

 

Za książkę dziękuję księgarni:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s