Kimberly McCreight „Outliersi”. What kind of sorcery is this?!

Kimberly McCreight_ Outliersi grzbiet 27 mm.inddTytuł: Outliersi
Autor: Kimberly McCreight
Ilość stron: 384
Wydawnictwo: Czarna Owca

 
Różne wydarzenia mają na nas inny wpływ. Nie zawsze to co jest szczęśliwe, może nas cieszyć. Nie wszystko smutne dotyka nas bezpośrednio. Czasami jest to tylko zapalnik do wielkiej emocjonalnej bomby, która budowała się w nas od jakiegoś czasu i tylko cicho tyka, żeby pewnego dnia wybuchnąć. Co innego kiedy wybuch jest cichy i niezauważalny – osoba znika, a potem zostaje odnaleziona w dole rzeki. Jednak kiedy wybuch jest głośny, potężny  i niszczy wszystko dookoła, przestaje być bagatelizowany.

Wylie to dziewczyna, której trudno się żyje. Nie ze względu na niedostatek materialny. Zawsze była trudną do opisania dziewczyną, zwłaszcza na płaszczyźnie emocjonalnej. Niby ma przyjaciółkę, ale od śmierci matki nie wychodzi z domu. Tam jest jej azyl, jej bezpieczna przystań. Dziewczyna naturalnie jest pod opieką psychiatry, a ojciec bardzo się o nią martwi. Cassie, przyjaciółka Wylie, nie kontaktowała się z nią od tygodnia, odkąd dziewczyny się pokłóciły. Niedługo potem dziewczyna dostaje od Cassie smsa. Przyjaciółka prosi Wylie o pomoc, zabraniając jej kontaktować się z policją. Wysyła po nią jednak Jaspera, chłopaka, któremu nie ufa. Twierdzi, że sprowadził jej przyjaciółkę na złą drogę. Jednak wyprawa po Cassie z misji ratunkowej, zmienia się szybko w niebezpieczną ucieczkę przed śmiercią. Co tak naprawdę zrobiła przyjaciółka Wylie? W co została wrobiona? Kim tak naprawdę są Outliersi?

 

Nastawiałam się bardziej na jakąś przereklamowaną powieść dla młodzieży, która tylko na okładce ma napisane thriller. Sęk w tym, że chociaż Outliersi zaczynają się jak typowa młodzieżówka, która ma opowiadać losy nie do końca sprawnej psychicznie dziewczyny, która zdawała się mieć lekką formę zespołu Aspergera,  to wcale nie jest tym czym się wydawała. Zaczyna się dość niewinnie, stopniowo rozwijającą się fabułą, dobrze wyważonym napięciem i przyjemnie wykreowanymi postaciami. Przy czym końcówka książki zrobiła mi dzień, kiedy ją czytałam.

Tak jak pisałam, książka zaskakuje, nie tylko tym jak brutalnie przełamuje linię pozorów, które stwarza na początku. Świetne opisy, ciężka atmosfera i przede wszystkim genialne wydarzenia. Morderstwa, prześladowania, działania przyprawiające o dreszcze niepokoju, nawet jeśli gdzieś w głowie nadal pozostaje świadomość, że to tylko książka – jest przed czym drżeć.
Gorąco polecam Outliersów. Książka jest nietypowa, słusznie reklamowana jako thriller młodzieżowy i przede wszystkim – już na maj tego roku, planowana jest premiera anglojęzyczna drugiego tomu. Nie wiem jak ty, ale ja już zacieram łapiszcza.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s