Haruki Murakami „1Q84. Tom 2 i 3”. Umarł hasacz. Nie pytajcie.

1q84-tom-2-b-iext44138880Tytuł: 1Q84
Autor: Haruki Murakami
Ilość stron: 416; 512
Wydawnictwo: Muza

 

O tym, że uwielbiam twórczość Murakamiego, wie każdy kto przeczytał choć jeden tekst poświęcony jego twórczości tutaj, na hasaczu. Na 1Q84 polowałam miesiącami. Potem okazało się, że Muza, która wydaje Murakamiego w Polszy, nie zrobiła dodruku i na rynku są ostatnie sztuki DWÓCH TOMÓW. Drugiego i trzeciego. Dlatego tylko o tych dzisiaj przeczytacie.Co mnie bardzo boli. Generalnie całość została wydana jako jeden tom, o dziwo nie tak obszerny – kwestia formatowania tekstu, rozmiaru czcionki i marginesów. I bardzo bym chciała, żeby wydawnictwo kiedyś podjęło się wydania 1Q84 w jednym tomie, jak zrobili to z Władcą Pierścieni.
Generalnie cała historia przedstawiona w trzech tomach opowiada losy dwójki ludzi. aa3667b5-2bab-48ad-b874-055a177cc191Kobiety – Aomame, za dnia instruktorki sztuk walki, nocą perfekcyjnej morderczyni – oraz mężczyzny – Tengo, który za dnia jest wykładowcą matematyki, a po godzinach próbuje swoich sił jako początkujący pisarz. Pewnego dnia, w wyniku nieokreślonych bliżej zdarzeń, dostają się do innej rzeczywistości. Tu na niebie wiszą dwa księżyce i jest rok 1Q84. Tu wszystko jest inne. Wyraźniejsze. Prawdziwsze. Zarówno Aomame jak i Tengo usiłują się przedostać ponownie do 1984 roku. Jednak po nieudanej próbie kobieta postanawia popełnić samobójstwo. Z kolei Tengo próbuje tu normalnie żyć, bo ma nadzieję spotkać tu swoją ukochaną Aomame. Ponieważ niegdyś byli bliskimi przyjaciółmi i Tengo żywił do niej uczucia.

 

Czego by Murakami nie wymyślił, zawsze potrafi mnie zdobyć. Tą jego narracje, te jego postacie i dyskretne przemycanie elementów fantastycznych czy sci-fi do powieści. Coś wspaniałego. I mimo braku pierwszego tomu ( ta..jakbym go nie przeczytała po angielsku w pdfie…) czytanie historii Aomame i Tengo wcale nie było takie trudne.

Murakami kolejny raz udowadnia, że jest mistrzem pióra. Niezależnie jakiego gatunku by się złapał, choć w jego przypadku często obyczaj mieszany jest z elementami paranormalnymi, sci-fi czy fantastyki. Jednak to nadal utrzymuje Murakamiego na pozycji najbardziej rozpoznawalnego japońskiego autora.

1Q84 z powodzeniem może konkurować z Norwegian Wood, które do dzisiaj było moją ulubioną książką tego autora. I jeśli Muza nie poczyni kroków w kierunku dodruku, będzie trzeba mi poczynić zakup jednotomowego wydania po ęgielsku. Bo książki Murakamiego TRZEBA mieć w domu.

 

Bardzo bym poleciła te książki, ale nie wiem czy poza allegro w nieludzkich cenach, dostaniecie gdzieś całą trylogię. Chyba, że sprowadzicie sobie z ebaya czy amejzona oryginalną trylogię.

 

Za książki dziękuję księgarni internetowej:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s