Philippa Gregory „Ostatnia żona Tudora”. O tym jak Katarzyna Parr zrobiła Henrykowi VIII koło korony. Bo mogła.

0740efb037b6b0fa3a58773409ea103cdd794908Tytuł: Ostatnia żona Tudora
Autor: Philippa Gregory
Ilość stron: 391
Wydawnictwo: Książnica [ G.W. Publicat ]

 

O tym, że historia może inspirować wie chyba każdy. A Philippa Gregory uchodził za królową powieści historycznych z wątkami miłosnymi.  I chociaż poza Ostatnią żoną Tudora nie czytałam niczego, tak nadal mogę przyznać, że to jedna z dziwniejszych powieści jaką przeczytałam w 2016 roku. Całość traktuje o losach Katarzyny Parr, młodej wdowy, która zostaje wybrana przez Henryka VIII na jego kolejną żoną. Jak wiadomo wtedy dla większości ludzi wola króla była rozkazem, dlatego Katarzyna Parr porzuca zamiar poślubienia przystojnego Tomasza Seymoura.Po ślubie z Henrykiem, Katarzyna jednoczy rodzinę królewską, a w samym sercu dworu królewskiego dworu gromadzi uczonych, którzy podobnie jak królowa, popierają reformę religijną. Przez radykalne poglądy królowej, na dworze dochodzi do poruszenia i aspirujący do osiągnięcia władzy dworzanie spiskują przeciwko królowej. Jednak należy pamiętać, że za każdym wielkim władcą, stoi jeszcze większa kobieta.

 

I nie! Nie zarzucicie mi bycia radykalną feministką, gademyt! Po prostu takie są fakty. Sama narracja, która prowadzi Gregory jest niesamowita i bardzo wciąga. Co więcej, trzeba naprawdę potrafić pisać książki historyczne, żeby wplatać w to wszystko fikcję.

Wprawdzie nie jest to mój klimat wielkich dworskich intryg, ale jednocześnie nie była to zła książka. Przeciwnie. Wszystko w niej było niesamowicie barwne i bardzo prawdopodobne jak na tamte czasy. Generalnie jak dla mnie, gdyby Philippa Gregory zdecydowałaby się podjąć inną tematykę historyczną, a nie pisać o rodzie Tudorów, to ja bym była kupiona.

I jeśli jesteście miłośnikami tego okresu historycznego, panowania Tudorów i tak dalej, to zdecydowanie coś dla was. Bardzo polecam, mimo faktu, że to nie moja ulubiona tematyka.

 

Za książkę dziękuję księgarni internetowej:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s