Andrzej Poniedzielski „Dla duszy gram”. Zbiór wielce niewielki.

14818962224940385-jpg-gallery-big-iext47195220Tytuł: Dla duszy gram
Autor: Andrzej Poniedzielski
Ilość stron: 316
Wydawnictwo: Prószyński Media

 
Trudno nie znać Andrzeja Poniedzielskiego, człowieka cichego, wielkiego artystycznie. Jednym może być znany jako ten cichy, zwykle nieuśmiechający się podczas występów facet, którego inne kabarety usiłowały rozbawiać. Innym z kolei może być znany z twórczości czysto humorystycznej lub poetyckiej. Jakby na to nie spojrzeć, wszystko jest częścią tego człowieka. Jednak jeśli przychodzi do pisania o poezji i jej znaczeniu, Poniedzielski robi to jak nikt inny, a do tego udowadnia, że każdy, nawet największy idiota, może znaleźć coś dla siebie w wierszach czy innych utworach literackich. Nawet ja.

 

Szczerze mówiąc prawie poległam przy pisaniu o tomiku fraszek Jana Sztaudyngera ( Puch ostu, Literackie, 2016 ), jednak okazało się, że coś tam do mnie trafiło. W przypadku wierszy i piosenek Andrzeja Poniedzielskiego raczej częściej się śmiałam, niż zastanawiałam co poeta miał na myśli. I to co mi się najbardziej podoba w twórczości tego człowieka to fakt, że nie usiłuje grać na etos ala poeta doctus. W moim odczuciu Poniedzielski stworzył coś, co pozwoliło się pogodzić z paskudną rzeczywistością w jakiej przyszło nam żyć.

Dowód? Proszę bardzo:

Uwaga!!!
Jeżeli ktoś powie ci,
że życie piękne jest,
a mówiąc to, wzruszon będzie,
na pograniczu drżenia głosu,
to zaopiekuj się nim,
bo on, chyba, kurwa, przybył z kosmosu.

Andrzej Poniedzielski, Ostrzeżenie egzystencjalne, Dla duszy gram, str 54.

Jeśli to was nie przekonało, to nie wiem może. W każdym razie to jeden z niewielu zbiorów twórczości ( nie tylko poezji ), który trafił do mnie przy pierwszej sesji czytelniczej, nie mówiąc o tym, że Poniedzielski to jednak jedna z moich ulubionych person sceny kabaretowo- humorystycznej w tym kraju, który póki co dąży do autodestrukcji.

Dla duszy gram to cudowne urozmaicenie, zabawna perspektywa i przede wszystkim wielka uciecha dla czytelnika. Bo chociaż Andrzej Poniedzielski to jednak specyficzna osobistość, nadal doskonale trafia to prostych ludzi i można sobie umilić najbardziej ponury dzień.

Bardzo gorąco polecam, bo takiej publikacji już dawno nie było i długo nie będzie.

Za książkę dziękuje księgarni internetowej:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka, którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s