Richard Adams „Wodnikowe Wzgórze”. Brawurowa akcja ku ocaleniu królikarni.

100506865Tytuł: Wodnikowe Wzgórze
Autor: Richard Adams
Ilość stron: 525
Wydawnictwo: Literackie

 
Zderzenie z klasyką literatury to poważny krok w moim czytelniczym życiu. Szczerze mówiąc to jeszcze nigdy nie czytałam niczego spod pióra Adamsa i nie wiedziałam czego się spodziewać. Jednak najwyraźniej tak jak krążyły plotki dookoła Władcy Pierścieni Tolkiena, jakoby autor ubrał w fantastykę swoje doświadczenia wojenne, tak w przypadku Adamsa prędzej przystałabym na tę myśl. Głównie dlatego, że książka traktuje o brawurowej „walce” o ocalenie królikarni. Po co ta walka? Ponieważ na terenie królikarni Sandelford ma powstać osiedle mieszkalne. A to oznacza zniszczenie króliczych nor, możliwe też, że utratę życia zwierzaków, które tam mieszkają. Dlatego grupka kłapouchów postanawia wyruszyć na poszukiwanie nowego domu.

Chociaż z początku cała historia i książka wydają się po prostu bajką dla dzieci, która ukazała się 44 lata temu i teraz wydawnictwo pokusiło się o wydanie pięknego wznowienia, to tak naprawdę jeśli chwilę się pomyśli o tym co napisał autor, całe zabarwienie bajkowe znika i człowiek się zastanawia jak to powinno odebrać dziecko.

Cała książka to naprawdę świetnie napisana powieść dla młodszych czytelników, ale też i dla tych nieco starszych. Bo wystarczyłoby zmienić imiona, a króliczki zastąpić ludźmi i już mamy poważniejszą książkę o utracie domu, poczuciu przynależności i poszukiwaniu siebie. Zabawne, ale tak naprawdę  Wodnikowe Wzgórze jest książką uniwersalną, a dzięki temu jak cudownie wydano to wznowienie, można tą książką uraczyć ludzi, którzy uwielbiają pięknie wydane książki. Bo warto wspomnieć, że to wydanie jest wzbogacone o piękne ilustracje włoskiego artysty Alda Gallego.

To zdecydowanie książka, którą powinniście przeczytać bez względu na to czy dzieci macie czy nie. Wodnikowe Wzgórze to wartościowa i mimo wszystko przyjemna do czytania książka. A czy dla młodszych czy starszych – wszystko zależy od interpretacji.

 

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackie.

 

Hasacz.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Richard Adams „Wodnikowe Wzgórze”. Brawurowa akcja ku ocaleniu królikarni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s