Jerzy Pilch „Indyk beltsville. Opowiadania zebrane” czyli sto procent Pilcha w Pilchu.

314482_indyk-beltsville_544Tytuł: Indyk beltsville. Opowiadania zebrane
Autor: Jerzy Pilch
Ilość stron: 774
Wydawnictwo: Literackie

 
Stosunkowo niedawno poznałam osobę Jerzego Pilcha za sprawą jego biografii Pilch w sensie ścisłym, którą poczyniła Katarzyna Kubisiowska. Kojarzyłam nazwisko, ale prawdą było, że nie czytałam żadnego tekstu czy książki tego człowieka. Jednak po jego biografii zrozumiałam, że jest to człowiek, który za nic nie chce być wrzucony do worka z kategorią czy nazwiskami. Będzie dążył do tego by zostać zapamiętanym dzięki czemuś co zrobił sam, przez co wyróżnił się bardziej niż inni. To pierwsze takie wydanie, gdzie wszystkie opowiadania zostały zebrane i wydane w jednym tomie.

To teksty pełne humoru, satyry, a także przejmujących emocji, spojrzenia na świat i ludzi. Sposób w jaki autor przedstawia swoją perspektywę jest niesamowity, o dziwo bardzo prosty do przyswojenia i przede wszystkim trudny do zapamiętania. Brzmi dziwnie, wiem. Jednak główną domeną Pilcha jest chwilowy zachwyt nad jego twórczością, żeby niedługo później już tego nie pamiętać i wracać do tych książek. Sam autor mawia:

„Książek nie czyta się po to, aby je zapamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać.”

Dlatego jeśli odczuwacie niedosyt po przeczytaniu Spisu cudzołożnic czy dzienników Pilcha, zdecydowanie powinniście sięgnąć po jego opowiadania. Oczywiście istnieje możliwość, że coś od mnie nie dotarło tak jak powinno, bo jestem hasaczem, a nie geniuszem, ale zdecydowanie bardzo polecam Opowiadania zebrane. To kwintesencja Pilcha w Pilchu i jeśli nie wiecie co sprawić komuś w prezencie, albo po prostu chcecie, żeby ktoś przeczytał coś dobrego i wartościowego, to zdecydowanie idealna pozycja. Niech was nie przestraszy objętość. To opowiadania. Nie jedna książka, którą trzeba przeczytać ciągiem.

Zdecydowanie książka warta uwagi każdego szanującego się czytelnika.

 

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackie.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s