Lover Of Life, Singer Of Songs czyli 25 lat od śmierci Freddiego Mercury + recenzja.

magic-tour3To już ćwierć wieku, odkąd świat muzyki stracił jednego z najbardziej niecodziennych artystów. Freddie Mercury, urodzony 5 września 1946 roku jako Farrokh Bulsara na Zanzibarze. Porządny, dobrze wychowany chłopiec, który marzył o wielkim świecie. Początkowo celował w osiągnięcie statusu gwiazdy rocka, jednak szybko jego ambicje wystrzeliły ku gwiazdom, by niedługo później ogłosić przyjaciołom, że zostanie legendą. I jakby na to nie spojrzeć, niezależnie od tego jak szalone było jego życie, jak bardzo z niego czerpał garściami, Freddie zapisał się w historii muzyki jako legenda.

Pisałam wcześniej w jednym tekście, że każdy mój idol, którego chciałam admirować, dawno opuścił ziemski przybytek. I między innymi, w gronie moich idoli był właśnie Freddie Mercury. Człowiek, którego podziwiałam za charyzmę, którą odznaczał się na scenie, za głos, którym zapewnił sobie miejsce w czołówce najlepszych wokalistów rockowych na świecie.

Moja fascynacja głosem Freddiego i jego manierą muzyczno- sceniczną osiągnęła taki poziom, że nie potrafię zaakceptować żadnego coveru piosenki zespołu Queen. Tak jak nie potrafię słuchać Lamberta czy innych wykonawców w ich utworach. Jestem muzycznym nazistą w tym przypadku. Podobnie jak nie mogę zdzierżyć tego jakie oszczerstwa, niezgodne z biografiami, wypisuje się o Freddiem i całym zespole.

Jeśli chcecie się przekonać jak to było, polecam takie książki jak : Freddie Mercury. Biografia legendy, Queen królewska historia czy Freddie Mercury i Ja.

zycie-freddiego-mercury-ego-w-ksiazce-jego-partnera_articleTytuł: Freddie Mercury i Ja
Autor: Jim Hutton ( pomocniczo Tim Wapshott )
Ilość stron:303
Wydawnictwo: Dolnośląskie

Ta ostatnia pozycja, to prawdziwa perełka. Bo samych biografii czy historii o Queen czy samym Freddiem jest od zatrzęsienia. Jednak tak szczerej, napisanej w klasą i wyczuciem książki jeszcze nie czytałam.  Jim Hutton, ostatni i jedyny przyjaciel oraz ukochany wokalisty, był przy nim do samego końca. Tak naprawdę, książka jest hołdem dla człowieka, którego świat nigdy nie poznał. Jego prawdziwą osobowość poznawali najbliżsi mu ludzie tacy jak członkowie zespołu Queen, sam Jim Hutton czy Montserrat Caballé, z którą artysta tworzył przez blisko rok, kiedy to zespół postanowił zrobić sobie przerwę, ponieważ ich drogi artystycznie się rozchodziły ( było to po albumie hot space).

Czytając tę książkę, naprawdę nie potrafiłam się od niej oderwać i szczerze zaczęłam współczuć Huttonowi, kiedy docierało do mnie jak wiele musiał przejść dla osoby, którą kochał. Prawdą było to, że Jim Hutton był jedyną osobą, na której uczuciach zależało Freddiemu. Często – a już najczęściej pod koniec życia – pytał czy Jim naprawdę go kocha. Autor pisze w swojej książce, że może i Freddie wiedział jak bardzo go kocha, ale chciał to usłyszeć, jakby przekonać się czy rzeczywiście jest tak jak uważał.

Jestem przekonana, że ten stan u Freddiego – tej niepewności emocjonalnej – był swego rodzaju traumą, którą przeżył przez swoich poprzednich partnerów ( w tym jednego, któremu zaoferował pieniądze na nowy początek po rozstaniu, a ten poszedł do prasy z tematem seksualności wokalisty).

Finalnie książka jest niesamowita, pełna miłości i szczerego oddania nie dla wielkiego muzyka i artysty, a człowieka ciepłego, pragnącego uczucia i bliskości. Prawdziwego Freddiego Mercury, nie głośnego i ekstrawaganckiego wokalisty, którego jedni mieli okazję widzieć na żywo podczas koncertów, a którego inni mogą oglądać tylko w materiałach wideo.

Pamiętajmy, żeby nie oceniać ludzi miarą tego jakich ich widzimy na scenie. I pamiętajmy, żeby cenić swoich idoli za całokształt, nie tylko za to czym się zajmowali.

I gdziekolwiek jest teraz Freddie Mercury, śmieje się zwycięsko, bo jego dziedzictwo nadal jest żywe.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Dolnośląskie.

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s