Sarah Dessen „Kołysanka”. Nigdy nie jest tak, że zawsze masz racje.

kolysanka_9788327617033Tytuł: Kołysanka
Autor: Sarah Dessen
Ilość stron: 304
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

 

Kolejne spotkanie z twórczością Dessen, kolejne miłe zaskoczenie i usatysfakcjonowanie po skończonej lekturze. Jak wiele razy wspominałam, po książce Ktoś taki jak ja miałam poważne problemy, żeby sięgnąć ponownie po twórczość tej autorki. Na szczęście kolejne jej książki okazały się być świetne i naprawdę cudownie lekkie. Czytałam je z niekrytą przyjemnością i chętnie do nich wracam, kiedy nie mam nastroju na czytanie czegoś poważnego i wymagającego ode mnie dużej aktywności umysłowej ( szczególnie, kiedy zdycham jako pościelowe burrito). Dlatego z ciekawością sięgnęłam po kołysankę Sarah Dessen.

W przypadku tej książki historie opowiada nastoletnia Remi, która niedługo pobije rekord w rozstaniach jakie poczyniła ze swoimi chłopakami. Musiała do odziedziczyć w genach po matce, która właśnie szykuje się do piątego ślubu. Ojciec Remi odszedł zanim ta pojawiła się na świecie, a jedyna rzecz jaką po nim ma to ckliwy i nieco tandetny tekst piosenki o tytule Kołysanka. Te wakacje nie zapowiadały się dla Remi szczególnie. Miała nowego chłopaka. Dextera. Zupełnie oderwanego od ziemi, niezorganizowanego, zupełnie niepoprawnego optymistę, który był jej całkowitym przeciwieństwem. Jednak zanim zrozumie, że tak naprawdę Dexter jest dla niej kimś więcej niż tylko chłopakiem, którego znowu rzuci…będzie musiała zrobić to, co robi najlepiej – odejść.

 

Poza tym, że Kołysance Dessen pokazuje jak paskudnie można się pomylić w ocenie ludzi, to dostaliśmy kolejną moralizatorską historię, która pokazuje, że człowiek nie powinien być taki pewny swego. Każdy człowiek ma swoje paskudne sekrety i nie ma siły na świecie, która sprawi, że zawsze będziecie mieli racje. NIGDY.

Postać Remi to obraz każdej zrezygnowanej nastolatki, która nie jest do końca zdecydowana czego tak naprawdę chce od życia, a jej pragnienie miłości, gdzieś się mocno zawieruszyło – ponieważ mimo usilnego szukania idealnego chłopaka, twierdzi tylko, że miłość nie istnieje. Magia. Ale tak naprawdę wystarczy się porządnie wczytać i łatwo zrozumieć, że Remi tak naprawdę już trafiła na swojego odpowiedniego chłopaka. Tylko jak to najczęściej bywa w przypadku polaków, mądra jest po szkodzie. I dramacie, jakie dosięgnął jej matkę niedługo po ślubie.

Z kolei Dexter to naprawdę uroczy, pozornie nieporadny chłopak, który nieszczęśliwie ( w mojej opinii) zakochał się w Remi, która nie dostrzegła pod razu, co chłopak chciał jej zaoferować. Na szczęście okazał się być również bardzo wyrozumiały, ciepły i uroczy do kwadratu! Dzięki niemu i temu, że dziewczyna zaczęła rozumieć na czym polega życie, książka była naprawdę ciepła i przyjemna w odbiorze, chociaż zanim dotarło do mnie, że książka ma dodatkowy rozdział, przeżyłam chwilę grozy, bo zakończenie byłoby naprawdę fatalne.

A tak w finalnej ocenie, książka jest cudowna, ciepła, bajecznie lekka i to wielki must have dla każdego miłośnika twórczości Dessen.

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu HarperCollins Polska.

 

 

 

Hasacz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s