Antonio Muñoz Molina „Zima w Lizbonie”. Czego to po alkoholu się nie dowiesz.

pobraneTytuł: Zima w Lizbonie
Autor: Antonio Muñoz Molina
Ilość stron: 221
Wydawnictwo: Rebis

 

Czego to człowiek nocą nie wymyśli, czego to nie powie. Zwłaszcza kiedy ma w ręku szklankę ze swoim ulubionym trunkiem. Burbon, angielski gin, białe wino, piwo? Co kto lubi, czego tylko chce się napić. Pytanie tylko czy po wypiciu za dużej ilości któregoś z tych trunków, dacie radę zachować swoje tajemnice tylko dla siebie? A może wasz przyjaciel od kieliszka pozna historię miłości, która zakończyła się szybciej, niż było jej dane się zacząć? Dynamika uczuć, dramat mężczyzny, dużo alkoholu i Lizbona. Czy Molina podołał i trafił w moje gusta?

 

Podejrzewam, że chociaż bardzo chciałam zrozumieć tę książkę w taki sposób w jaki pisał ją autor, to dla mnie wydawała się być pijackim bełkotem, pełnym jojczenia na miłość, która skończyła się szybciej niż zaczęła. Bardzo możliwe, że jestem po prostu za głupia ( nie możliwe, po prostu tak jest) i nie potrafię zrozumieć czegoś w tych klimatach – podobnie jak nie potrafię zrozumieć fenomenu Shakespeare’a. Dlaczego?

Ponieważ dla jednych to będzie historia mężczyzny o dojmującej samotności, zatapianej podczas nocnych rozmów przy dużej ilości alkoholu, a dla innych – takich jak ja – po prostu za krótka historia zbyt wrażliwego faceta, ukrywającego się w skorupie twardego i wytrzymałego samca ( tak, napisałabym to w ten sam sposób, gdybym była facetem). Choć cała historia toczy się w  rytmach jazzu, to nadal uważam, że mimo doskonałej narracji, postacie mocno kuleją, nie czułam w ogóle tego magicznego klimatu nocnej Lizbony.

Może to wynikać z tego, że ta książka nie jest dla mnie albo po prostu nie rozumiem tragizmu zalewanego bólem, żałością i rozdartym sercem. To nie jest książka, którą poleciłabym każdemu. Do lektury trzeba mieć dobre podejście, rozumieć drugiego człowieka i przede wszystkim lubić ten sposób narracji.

 

Mimo wszystko za książkę dziękuje księgarni internetowej:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka,którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s