Michel Houellebecq „Interwencje 2”. Mówię. Nie boje się.

houellebecq_interwencje-2_mTytuł: Interwencje 2
Autor: Michel Houellebecq
Ilość stron: 251 ( ze spisem treści )
Wydawnictwo: Literackie

 

Jakie jest wasze podejście do współczesnych kontrowersji? Co sądzicie o feminizmie?  Jaki macie stosunek do islamu? Wiecie, że współczesna architektura wpływa na nas w konkretny sposób, tak jak i sztuka? Jakie jest wasze stanowisko w sprawie aborcji?  Wierzycie w Boga? Jak wiele straciliśmy, a ile zyskaliśmy ze swobody seksualnej? Co zrobiły z nami komputery? Czy w dzisiejszych czasach literatura ma znaczącą rolę w świecie? Co definiuje poezję? Co czytać, a czego unikać?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w najnowszej książce Houellebecqa, wydanej przez wydawnictwo Literackie. Nietuzinkowy autor, który nie boi się wygłaszać swoich poglądów, napisał książkę będącą komentarzem współczesnych dla nas czasów.

W swojej odwadze albo i lekkomyślności autor wydał książkę, w której wygłasza swoje stanowisko i poglądy na kilku płaszczyznach – jednych bardzo ważnych, kluczowych dla współczesnego człowieka, innych błahych, nawet nie wartych rozgrzebywania. W typowy dla siebie sposób, brutalnie i bezkompromisowo  daje do zrozumienia czytelnikowi, że w żadne dyskusje wchodził nie będzie.

Można powiedzieć, że pisząc Interwencje 2, autor rzucił się na żer przeciwnikom feminizmu, Islamistom i przede wszystkim, każdemu człowiekowi, który nie podziela jego poglądów. Mimo faktu, że nie podzielam większości poglądów, które Michel wygłosił na kartach tej książki, nadal uważam, że choć kontrowersyjna, jest to naprawdę kawał dobrej literatury. Facet nawet pokusił się o definiowanie poezji i dyktowanie co w jego opinii jest literaturą wartą lektury, a czego należy w jego mniemaniu unikać.

I poza tym, że okładka napawała mnie sporym dyskomfortem, tak treść mimo pewnych sprzeczności z moim poglądem na większość spraw, naprawdę warta jest uwagi wielu czytelników. Chociaż nie ulega wątpliwości, że nie każdemu do gustu przypadnie komentowanie świata dookoła w pozbawiony wrażliwości sposób, w jaki robi to Houellebecq.

 

Do polecenia głównie miłośnikom twórczości autora. Dopiero później można się zastanawiać czy każdy powinien czytać tę książkę.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackie.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s