Maja Lunde „Historia pszczół”. Przepowiednia ku przestrodze ?

Lunde_Historia pszczol_mTytuł: Historia pszczół
Autor: Maja Lunde
Ilość stron: 517
Wydawnictwo: Literackie

 

Pszczoły to jedne z najważniejszych i najmniejszych istot jakie istnieją na świecie. Przynajmniej w moim odczuciu. Gdyby nie one nie byłoby wielu przeczy, ludzie przymieraliby głodem, a każdy owoc, warzywo byłoby na wagę złota. I co zrobiliby ludzie? Co tak naprawdę czekałoby ludzkość, gdyby te małe cudna natury, po prostu pewnego dnia zniknęły? Maja Lunde pokazuje nam – czytelnikom – co stanie się kiedy pszczół zabraknie. Rozpisując historię na kilka wieków, pokazując jak stopniowo te małe owady znikają ze świata. Jest to też historia rodzin. Opowieść o najgorszym rodzaju samotności, który boli najbardziej. Samotności wśród bliskich ludzi. Bliskich tylko pozornie.

Przeczytacie w tej książce o bólu straty, rozczarowaniu, zniknięciu i jednocześnie o nadziei na lepsze jutro. O pięknie przyrody, którego w ogóle nie doceniamy i o które nie dbamy. Mimo prostego języka, przekaz tej powieści jest tak silny i dosłowny, że dosłownie, siedziałam z książką na kolanach, zastanawiając się…co do cholery zrobić, żeby uratować pszczoły. Uwierzcie mi, że to co napisała Maja Lunde w Historii pszczół jest bardziej prawdopodobną wizją wymarcia znacznej części ludzkości, niż fakt, że prędzej czy później jeden z drugim się sztachetami po wsi wytłuką.

Książka jest napisana językiem prostym, bardzo plastycznym i w prostych słowach, przekazuje coś wielkiego, wartościowego, ale i piekielnie smutnego jednocześnie. O takich książkach nie da się pisać obszernie, tylko dlatego, że pozostawiają się oszołomionego swoją siłą, potęgą i miłością zawartą na jej kartach, o którą przychodzi walczyć tak samo mocno, jak i w przypadku walki o pszczoły.

Wszystkie postaci są  wyraziste, cudowne i boleśnie samotne jednocześnie. Wszystkie te główne, żeby nie było. To właśnie jedna z takich książek, które gorąco polecam, nie tylko dlatego, że ujmuje mnie ich prostota i przekaz, ale i dlatego, że po prostu wszyscy powinni czytać tak ważne i cudowne książki.  Wszyscy powinniście mieć na swoich półkach Historię pszczół. Historię piękną i bolesną jednocześnie.

 

Za książkę dziękuję księgarni internetowej:

logo
Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka,którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s