Winston Graham „Demelza”. O dziedzictwie rodu Poldarków w drugim tomie.

WINSTON GRAHAM_CEMELZA front grzbiet 30.inddTytuł: Demelza
Autor: Winston Graham
Ilość stron: 534
Wydawnictwo: Czarna owca

 

Nadeszły bardzo burzliwe czasy dla Kornwalii. Czasy te poddają bolesnej próbie miłość i małżeństwo Demelzy Carne i Rosa Poldarka.Wysiłki kobiety by przystosować się do życia wśród kornwalijskich właścicieli ziemskich niosą ze sobą ogromną gorycz i troski, a mimo radości z przyjścia na świat ich pierwszego dziecka, Ross rozpoczyna bardzo zaciętą i trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera George’a Warleggana. Czy zamieszanie i niełatwe czasy pozwolą przetrwać małżeństwu Demelzy i Rossa? Czy będzie im dane kochać?

 

Poldark mnie zabił swoją niesamowitą narracją i kreacją bohaterów. Jednak w Demelzie to wszystko nabiera ogromnego rozmachu. Ciężkie czasy dla młodego małżeństwa nastały w Kornwalii. Tytułowa Demezla, żona Rossa Poldarka, matka jego córki, powoli uczy się tego czego wymaga od niej sztywne towarzystwo kornwalijskich panów. Po burzliwych walkach o szczęście i miłość, w końcu życie obdarowuje Rossa i jego żonę promyczkami pierwszego dziecka, spokoju i miłości. Jednak jego żona pragnie tego szczęścia dla wszystkich i nieświadomie, swoimi działaniami doprowadza do pierwszego poważnego kryzysu w ich małżeństwie.

Jednak jeśli czytaliście pierwszy tom, doskonale wiecie jak zacięty potrafi być Ross w swojej łagodnej naturze i mimo wszelkich problemów nie pozwala na rozpad tego, o co tak długo walczył. Tyle tylko,  że książki Grahama to nie tylko cudownie rozbudowane obyczajowo- romantyczne  Jest to przede wszystkim potężnie rozbudowana powieść historyczna. Opisy biedy, skrajnego ubóstwa, chorób i śmierci, a także kryzysu górniczego. Co więcej nie jest to opowieść o bezimiennym tłumie rozdartych górników, cierpiących z niedostatku. To historia takich ludzi jak Mark Daniel, Jim i Jinny Carter. Oraz wilu, wielu innych ludzi. To powieść, której kontynuacji się wyczekuje z twarzą przyklejoną do szyby/monitora.

Jednak kluczową  rolę nadal odgrywa tutaj Demelza i Ross oraz ich mała córeczka ( przyznaję się, nie pamiętam jej imienia ). Mimo swojego ciężaru przeszłości wojennej i utraty wszystkiego, Ross walczy z demonami, z nieco lekkomyślną żoną i niepokornymi ludźmi, których chce pogodzić i zapewnić im godziwy byt. To powieść o pokoleniach, które powoli się kształtują, to opowieść o miłości, walce i przetrwaniu w trudnych czasach XVIII wiecznej Anglii.

 

I bardzo, ale to bardzo gorąco ją polecam.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s