Maria Nurowska „Bohaterowie są zmęczeni”. O braciach, których podzieliła zdrada.

zmeczeniTytuł: Bohaterowie są zmęczeni
Autor: Maria Nurowska
Ilość stron: 233
Wydawnictwo: Zwierciadło

 

Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film.
Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.  Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność. Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach m.in. w nominowanym do Oscara „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia.  Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku.
Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz…

 

O Marii Nurowskiej słyszałam wiele i jeszcze więcej oczekiwałam, kiedy wpadła mi w ręce jej najnowsza książka Bohaterowie są zmęczeni. W końcu dopadłam się do swojego egzemplarza i w ten magiczny sposób zaczęłam czytać. Miałam świadomość, że to nie jest fikcja literacka i tak naprawdę czytam o aktorze, który w Polsce był bardzo znany oraz o jego bracie, który przeżywał gehennę w więzieniu UB. I jak to wyszło?

Powiem szczerze, że nie spodziewałam się takiej mocnej dawki emocji i prawdy w  tak niedużej objętościowo książce. Oczywiście dostajemy odpowiedź na pytanie Kto zdradził? I dlaczego? I w zasadzie odpowiedź nie jest zaskakująca, ale po tym jak prowadzona jest narracja, jak prawdziwi są bohaterowie i wszystkie postaci przewijające się w trakcie akcji, mimo wszystko można poważnie się zastanowić czy rzeczywiście spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy.

Autorka raczy nas  bardzo wysublimowanym stylem i zajmująca narracją, która zwyczajnie porywa od pierwszych stron. Nie mogłam się oderwać od lektury, a co gorsze, kiedy książka się nagle skończyła, poczułam takiego kaca książkowego, że zaczęłam się zastanawiać czy dam radę przeczytać coś innego, bez bólu, że to nie kontynuacja powieści Nurowskiej. I wiecie co? Powinniście przeczytać tę książkę choćby po ty by zrozumieć komu tak naprawdę należy mówić chwała bohaterom ojczyzny.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zwierciadło.

 

 

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s