Edgar Allan Poe „Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze”.

 

opowiesci-milosne-smiertelne-i-tajemnicze-b-iext33884477
Tytuł: Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze
Autor: Edgar Allan Poe
Ilość stron: 791
Wydawnictwo: Vesper

Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: Morella, Ligeja, Eleonora; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: Bies przewrotności, Czarny kot, Beczka Amontillado, Serce ? oskarżycielem; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: Złoty żuk, Zabójstwo przy Rue Morgue, Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket; groteski, makabreski i mistyfikacje. Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry’ego Clarke’a.[ opis pochodzi z otworu zbioru]

 

Jak dla kogoś, kto uwielbia twórczość Edgara Allana Poe, zmaściłam po całości. Czytając zbiór jego noweli, byłam przekonana, że autor żył w późniejszych czasach, znając się z Lovecraftem. Brawo ja. Tymczasem twórczość Poego miała wpływ na samotnika z Providence. Ale odbiegam od tematu. Poe był przedstawicielem amerykańskiego romantyzmu, ale za nic nie tworzył szablonowo dla tej epoki literackiej.

Twórczość Edgara jest niezwykle charakterystyczna i inspirująca dla współczesnych twórców muzycznych jak i kinematografii. Odbiegając zupełnie od ram romantycznych, Poe tworzył iście szalone i makabryczne wizje, które przyprawiają do dziś o dreszcze przerażenia. Głęboko psychologiczne portrety postaci, które zrobiły z niego prekursora obecnej psychoanalizy, momentami sprawiały wrażenie, że człowiek czyta o sobie w wersji milion razy mroczniejszej i gorszej.

Jednymi z niewielu elementów jakie były charakterystyczne dla epoki był ból świata, dualizm świata czy neuroza. Momentami można stwierdzić, że twórczość Poego mocno chwyta się motywu psychodelicznych i dosłownie piekielnych wizji natury ludzkiej i samej śmierci, choć nie ukrywa się, że poeta pisał również o miłości i tajemnicach życia. Jednak nadal wszystko było mroczne, niebezpieczne i mocno przerażające.

Co do samego zbioru, nie powinno się opisywać osobno każdego dzieła, które jest w nim zawarte. W stosunku do klimatu utworów, porównanie do bombonierki byłoby nie na miejscu, ale w istocie to opasłe tomiszcze, które przyniesie wam wiele emocji. Od przerażenia, przez podziw do zaskoczenia. Warto docenić twórczość Edgara Allana Poe choćby ze względu na fakt iż sam H. P. Lovecraft był nim mocno zafascynowany.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Vesper.

 

Polecam przesłuchać poniższy link:

 

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s