Elżbieta Cherezińska „Harda”. Polska księżniczka królową wikingów.

harda-b-iext36257446
Tytuł: Harda
Autor: Elżbieta Cherezińska
Ilość stron: 592
Wydawnictwo: Zysk i ska

 

Świętosława od dziecka była harda,zawsze bardziej interesowały ją niuanse gier politycznych, których uczyła się z Bolesławem Chrobrym – swoim bratem. Miała być typową córką władcy, którą wykorzystuje się jak pionka w strategii królestwa, sojuszach czy paktach. Jednak młoda Świętosława miała większe, o wiele bardziej rozleglejsze ambicje. Chciała zostać królową. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaką drogę obierze nasz los. Podobnie było z nią. Nie przewidziała, że w drodze na dwór przyszłego męża, spotka kogoś kto zawładnie jej sercem. Czy mimo sytuacji w jakiej się znalazła, będzie w stanie pokonać swoje uczucia i nadal dążyć do celu, jakim jest zdobycie korony? W takich chwilach miłość zmienia się w nienawiść, przyjaciele stają się wrogami, a sakrament staje się klątwą. Odważycie się poznać historię kobiety, której losy nierozerwalnie wplatają się w historię Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii?

 

Wyobraźcie sobie swoje dwie ulubione rzeczy. A potem połączcie je w jedno. Brzmi jak słaba reklama nowego napoju od Tymbarka, prawda? Jednak jeśli uwielbiacie tak samo jak ja Historię Bez Cenzury, którą prowadzi Wojtek Drewniak oraz książki jakimi raczy nas Elżbieta Cherezińska, to właśnie – i ogłaszam to wszem i wobec – dostaliśmy najbardziej wypasioną pralinkę literacką  jaką można sobie wymarzyć! Co więcej, w przygotowaniu jest kontynuacja Hardej , Królowa. Ale zanim zacznę was namawiać, żebyście czekali na drugą część ze mną, pozwólcie mi napisać o Hardej. Bo jest tego trochę.

Po pierwsze o osobie Świętosławy wiemy niewiele. Nie tylko dlatego, że w szkołach się o niej nie mówi, ponieważ – tak jak  słusznie zauważył właśnie Wojtek Drewniak w jednym z wywiadów – historia, którą przekazuje się uczniom w szkołach opiera się tylko na datach i tych „najważniejszych” wydarzeniach w historii. Po drugie, rzeczywiście niewiele o niej wiadomo. Jednak w epicki sposób Elżbieta Cherezińska podaje nam na tacy życie owej, nieco tajemniczej kobiety, córki księcia Mieszka I i siostry Bolesława Chrobrego. O kobiecie silnej, posiadającej silne ambicje by udowadniać sobie oraz ludziom jej bliskim, że kobieta może zostać nie tylko jarlem, ale i królową bez króla.

Świętosława Cherezińskiej została wykreowana w mistrzowski sposób. Podejrzewam, że bardzo bliski rzeczywistej postaci królowej wikingów. Jednak nie tylko sama Harda jest genialną kreacją. Również wikingowie, których poznajemy na kartach powieści, nie tylko Svena czy Olava. Poznajemy też żony innych wikingów takie jak Thora czy Giera. Wszystkie te postacie mają swoje charaktery, ich kreacje są wielowymiarowe i choć niektórym może nie pasować to jak złożona jest cała powieść, pewne jest jedno – autorki nikt nie jest w stanie pobić w płynności łączenia historii z fikcją literacką. Jedynym minusem powieści, tak naprawdę jest tylko objętość.

Wiem. Pewnie stwierdzicie, że oszalałam, bo uważam, że 592 strony to za mało. Jak na możliwości autorki i moje upodobanie do powieści fabularno- historycznych to naprawdę niewiele. Jednak nadal uważam, że Hardą powinni przeczytać wszyscy miłośnicy twórczości Elżbiety Cherezińskiej. Nie tylko ze względu na talent autorki, ale i samą postać Świętosławy. Nie dowiecie się o niej w szkołach czy bibliotekach miejskich.

Powieść polecam tym bardziej, że czyta się ją jednym tchem, narracja jest prowadzona tak dobrze, że George R. R. Martin może być zazdrosny, a Świętosława to kolejna kobieta w historii, które pokazuje jak wiele można, nie mając spodni, ale za to dzierżąc potężny miecz.

 

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i SkaZysk i Ska, a samą książkę możecie nabyć w księgarni internatowej:
logo
Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka,którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Elżbieta Cherezińska „Harda”. Polska księżniczka królową wikingów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s