Sylwia Chutnik „Jolanta”. O tym jak ważne jest dopasowanie dla nas samych, a nie dla otoczenia.

3d1375cf-5231-468f-94a9-9bff1710d796
Tytuł: Jolanta
Autor: Sylwia Chutnik
Ilość stron: 261
Wydawnictwo: Znak

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy.Najwyższy z nich wygląda jak latania morska. To jedyny stały element w życiu młodej dziewczyny, potem kobiety. Z jej życia ciągle i bez żadnego usprawiedliwienia znikają ludzie, którzy byli jej najbliżsi. Jola mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemykać przez życie możliwie w najmniej bolesny i niezauważalny sposób. Jednak mimo pozornej stabilizacji i ustatkowania uczuciowego, kobieta coraz bardziej odczuwa rozpadający się świat, który nadal nie jest miejscem dla Jolanty. W jej odczuciu, z każdym dniem coraz mniej tu pasuje i coraz częściej zastanawia się czy nie lepiej by było gdyby w ogóle zniknęła. Czy jej mąż byłby szczęśliwszy? Czy jedyni pozostali w jej życiu ludzie, mieliby więcej powodów do radości? A może po prostu byłoby lepiej gdyby nigdy się nie urodziła?
Sylwia Chutnik to laureatka Paszportu Polityki ( 2008), trzykrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nike. W Polsce to ogromny sukces dla pisarza. Jak jednak odbiera się jej powieść, mimo tak dużego sukcesu jaki odniosła?  Jolanta to niedługa powieść o marazmie i destabilizacji psychicznej. To słodko- gorzka powieść o braku poczucia dopasowania, które mimo wszelkich sprzeciwów jest niesamowicie istotne dla człowieka, który bądź co bądź jest istotą stadną.

Autorka w bardzo dokładny i zaskakująco realny sposób wykreowała postać tytułowej Jolanty, która mimo miłości ze strony męża, nie potrafiła się odnaleźć w swoim świecie. Z pozornego szczęścia i ustatkowania jakie zapewnił jej związek oraz ciąża, kobieta początkowo stopniowo, potem gwałtownie i naraz popada w skrajne załamanie nerwowe, które skutkuje w jej przypadku silnymi skłonnościami samobójczymi. To właśnie jej poczucie potrzeby zniknięcia ze świata.

Jolanta to poruszająca i bardzo przejmująca historia, którą należy odbierać na swój własny sposób. Jednocześnie to powieść, która pokazuje jak zmiany ustrojowe mogą źle wpłynąć na ludzi, którzy w tamtych czasach wchodzili dopiero w dorosłość i tak naprawdę nie znali życia poza komunistyczną Polską, gdzie wszystko było inne, nie koniecznie lepsze.

Gorąco polecam książkę każdemu kto gustuje w powieściach z przesłaniem, mówiących o problemach z poczuciem przynależności czy same choroby psychicznej.

 

Za książkę dziękuję księgarni internetowej:
logo

Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka,którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s