Maria Czubaszek „Nienachalna z urody”. Pozamiatane.

Nienachalna.z.urody_
Tytuł: Nienachalna z urody
Autor: Maria Czubaszek.
Ilość stron: 272
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Maria Czubaszek była pisarką i satyryczką, autorką rozmaitych tekstów piosenek i felietonistką oraz scenarzystką. Kobieta, która nie bała się mówić jak jest, komentująca sytuację w kraju i na świecie – również po ‚dobrej zmianie’. Zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Pewne historie, które czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie – jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos, i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne. Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety. Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno.

 

Jakiś czas temu środowisko polskiej satyry zderzyło się w potężną tragedią jaką była śmierć Marii Czubaszek. Autorki, którą kojarzył każdy fan serialu Spadkobiercy czy po prostu słuchał programów radiowych z jej udziałem/ jej autorstwa. Pisała również książki, o czym wiedzą wszyscy ci, którzy przynajmniej dwa razy przeglądali ofertę wydawniczą Prószyńskiego.  Twórczość Czubaszek charakteryzowała duża doza humoru, ciętego języka oraz prawdy, której nie bała się publikować. Mówiła głośno o tym co ją w państwie polskim bolało.

Nienachalna z urody to ostatnia, wydana już po śmierci autorki, książka będąca pozycją obowiązkową dla każdego kto choć raz miał styczność z jej poglądami i sposobem myślenia. Marię Czubaszek albo się kochało, albo nienawidziło. Kobieta miała bardzo specyficzne podejście do życia, co również czuć w jej książkach. Bez wahania można stwierdzić, że nie tylko ta, ale u wszystkie książki Czubaszek to raczej lektura dla ludzi, którzy mają dystans do siebie i świata.

Autorka bez skrępowania i z oczywistą dla siebie błyskotliwością wytyka nam wszystkie wady oraz prezentuje swoje zdanie na temat rzeczy i osób, które zwyczajnie przeszkadzają jej w pozytywnym odbiorze świata. Jak sama często podkreślała, im bardziej poznaje ludzi, tym bardziej docenia zwierzęta, które kochała bardziej od ludzi. Dlatego też łatwiej zrozumieć jej podejście do świata, którym tak śmiało dzieliła się w książkach.

Finalnie Maria Czubaszek nie zawodzi. Przez strach przed jej przenikliwymi obserwacjami, po rozrywkę jakich mało w świecie satyry. To zapewnia Nienachalna z urody, którą bardzo gorąco polecam każdemu miłośnikowi jej poczucia humoru.

 

Za książkę dziękuję księgarni internetowej:
logo
Szczególnie polecam księgarnię czytam.pl ze względu na ich naprawdę dobre ceny oraz promocje – plus do każdego zamówienia dodawana jest mega urocza zakładka, ewentualnie cały ich komplet. Dodatkowym plusem jest też świetny kontakt z klientem i jeśli książka,którą zamówicie przyjdzie uszkodzona, zostaniecie powiadomieni o tym fakcie, nawet jeśli przyjdzie wam poczekać dzień dłużej na zamówienie. To się nazywa dbałość o klienta!❤

 

 

Hasacz.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Maria Czubaszek „Nienachalna z urody”. Pozamiatane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s