Ewa Cielesz „Córka cieni. Obce matki” czyli o drugim tomie serii.

60
Tytuł: Córka cieni. Obce matki
Autor: Ewa Cielesz
Ilość stron: 296
Wydawnictwo: Axis Mundi

Pierwsza część „Córki cieni” wydawała mi się o wiele bardziej wciągająca i zajmująca. Może to dlatego, że opierała się głównie na wspomnieniach spisanych w pamiętniku Magdaleny, szerzej nazywanej Lenką. Wspomnienia jej życia, początkowo u boku Piotra, a potem – po jego śmierci – życia samotnego, przesiąkniętego strachem i obawą o przetrwanie, kiedy jedynym celem jest przeżyć i uchronić córkę Julianę przed zagrożeniami.

Akcja drugiej części całkowicie skupia się na poszukiwaniach przez Adama Juliany Dors, w których wspiera go Toffi, tajemnicza dziewczyna, mająca w tym swój cel. Adam czuje głęboką, duchową presję, jaką wywiera na niego zmarła Magdalena, prześladująca go w snach, niekiedy na jawie. Nie pomaga porzucenie pamiętnika, ucieczka w studia czy pracę. Wreszcie dzięki czystemu przypadkowi, a może pozaziemskiej pomocy Magdaleny, udaje mu się znaleźć właściwy trop.

Dalej z kolei jest coraz dziwniej i bardziej zawile. Wprawdzie bardziej podobała mi się pierwsza część, ale nie skreślam tej serii. Mogłabym się pokusić o stwierdzenie, że seria jest naszpikowana pokaźną dawką realizmu magicznego i powiedzieć, że te wszystkie nawiedzenia Adama przez zmarłą Magdalenę były czysto fikcyjne, ale oczywiście znajdą się kwiatuszki, które powiedzą, że się nie znam. Dlatego ocenę Obcych matek zostawiam wam. Tym ,którzy zechcą sięgnąć po ten tytuł i podzielić się wrażeniami po lekturze.

Miałam wrażenie, że Ewa Cielesz bardziej skupiła się na napisaniu pierwszej części, drugą pisała bardziej w przypływie chwili, a na trzecią przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo nadal nie wiadomo kiedy wyjdzie, a i jeszcze pojawia się pytanie: Jak autorka zakończy całą trylogię? Czy będzie tak zajmująca jak pierwsza część?

 

Za książkę gorąco dziękuję wydawnictwu Axis Mundi.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s