Rick Riordan „Apollo i boskie próby. Ukryta wyrocznia [tom I ]”. Wielki powrótdo świata herosów.

apollo-i-boskie-proby-tom-1-ukryta-wyrocznia-b-iext34805289
Tytuł: Apollo i boskie próby. Ukryta wyrocznia [tom I]
Autor: Rick Riordan
Ilość stron: 366
Wydawnictwo: Galeria Książki

Wielu marzy się boskie życie. A już życie na górze Olimp byłoby genialną opcją, jako jakieś bóstwo. Jednak tak naprawdę bycie bogiem na Olimpie nie jest ani tak proste jak się wydaje, ani takie beztroskie. Nie dość, że między bogami dochodzi do ciągle do spięć i konfliktów, to jeszcze takie kłótnie potrafią ciągnąc się przez tysiąclecia. A jeśli jest się pomniejszym bogiem, jak to było w przypadku Apolla…to już w ogóle można zapomnieć o dobrobycie. Facet nastąpił Zeusowi na odcisk i nie dość, że został pozbawiony swoich boskich mocy, to jeszcze został strącony na ziemię i uwięziony w ciele nastolatka, który jakimś cudem ma przeżyć. Tu już nawet nie chodziło o brak mocy. Apollo miał i ma nadal całą armię wrogów, którzy chętnie oddzieliliby jego głowę od ramion i kazali sobie podać na srebrnej tacy. Jedynym bezpiecznym miejscem jest Obóz Herosów. Jednak czy bóg pozbawiony swoich mocy będzie tam bezpieczny?

 
Wracamy do świata greckiej mitologii, herosów, mitycznych stworzeń i Obozu Herosów, gdzie schronienie mógł znaleźć każdy pół bóg. Jeśli czytaliście wcześniejsze przygody Percy’ego Jacksona, wiecie jak trudno może być dziecku greckiego lub rzymskiego boga. A co jeśli w ciele nastolatka zostaje uwięziony bóg, pozbawiony nadprzyrodzonej mocy? Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Taki bóg ma wrogów wszędzie, nie tylko na Olimpie. To właśnie spotkało Apolla.

Według oryginalnej mitologii greckiej Apollo był bliźniaczym bratem Artemidy. Jako syn Zeusa i Leto, przyszedł na świat na wyspie Delos. Miał całkiem sporo na głowie, bo śmiertelni uważali go za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji oraz przewodnika muz. Całkiem pokaźna lista obowiązków, prawda? Jednak Rick Riordan znany z ubarwiania i tak już pstrokatej mitologii greckiej i rzymskiej, stał się niejako symbolem przekazu mitów na język współczesny. Dzięki niemu dzieciaki z dysleksja czy ADHD mają nadzieje, że to wcale nie te schodzenia, a objawy bycia półbogiem.

Riordan stał się taką sławą jak u nas Parandowski, który słynie z najlepszego tłumaczenia mitów. Tyle tylko, że tutaj autor miał większe pole do popisu i nie musiał się zamykać w ramach samych mitów, a wszystko to otulił zgrabnie swoim światłem. Poza minusem jakim dla mnie jest narracja pierwszoosobowa, Rick Riordan ciągle podnosi poprzeczkę swoich książek i nie ma się dość jego twórczości. Dlatego przedstawienie nowych przygód nie tylko znanych Herosów, ale i nowego w tym świecie Apolla to godna polecenia lektura, którą się naprawdę świetnie czyta i przeżywa genialne przygody z herosami i innymi bohaterami, których przedstawił Riordan w swoich książkach.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Galeria Książki.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s