Lars Mytting „Płyń z tonącymi”. Mitologiczna klątwa nad dwoma rodzinami i miłość do drewna.

286810_plyn-z-tonacymi_636
Tytuł: Płyń z tonącymi
Autor: Lars Mytting
Ilość stron: 470
Wydawnictwo: Smak Słowa

Edvard dorastał w domu swoich dziadków, pośród  barwnych pól i rozległych pastwisk Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Jednak to dlaczego tam i w jaki sposób zginęli było jedną z wielu rodzinnych tajemnic, na które była spuszczona zasłona milczenia. Po latach, jako dorosły mężczyzna, Edvard wyrusza na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym wręcz pięknem, które zwiastuje tragedię wiszącą w powietrzu. Znajduje tam kolejne pytania i kobietę, której nie potrafi zrozumieć. W końcu jednak Mężczyzna jedzie do Francji, by dowiedzieć się co tak naprawdę stało się z jego rodzicami, jednak odpowiedzi wcale nie są tak satysfakcjonujące, jakie miały być w rozumieniu Edvarda. Co tak naprawdę przydarzyło się rodzicom mężczyzny? Dlaczego kobieta, której nie potrafi zrozumieć, nadal sprawia, że kocha ją mocniej niż kiedykolwiek, choć nie potrafi czuć bólu czy ta chce go zrani?

 

Larsa Myttinga możecie znać z książki o drewnie Porąb i spal. Żebyście nie zapomnieli o tym jak finezyjnie Mytting opisuje sposób obróbki drewna i to co powinien człowiek wiedzieć o filozofii bycia drwalem, napisał książkę, w której główny bohater nie tylko pała wielką miłością do przyrody i jest wychowywany na norweskim gospodarstwie, ale również jego życie toczy się zgodnie z naturą. Oczywiście zaraz przed tym co wydarzy się później. Zaraz przed tym jak pozna Gwen i zaraz po tym,kiedy zrozumie co spotkało jego rodziców.

Postać Edvarda to bardzo romantyczny typ człowieka odrobinę upośledzonego emocjonalnie. Mężczyzna często kontempluje nad tym co się wydarzyło w jego życiu, zastanawia się czy w odpowiedni sposób tęskni za rodzicami – tak jak powinien tęsknić syn za mamą i tatą. Te rozmyślania i tajemnicza – przynajmniej dla niego – śmierć rodziców jest wypełniają jego życie do dnia kiedy przychodzi poznać mu Gwen. Kobietę zagadkową, trudną do zrozumienia. Istotę piękną i pełną gracji. I chociaż stanowią względem siebie raczej przeciwieństwa – nadal Edvard nie potrafi przestać jej kochać, wyobrażać sobie jej ze sobą na ich własnym gospodarstwie.

Istotną rolę w tym wszystkim stanowi natura, jej odgłosy, owoce i w końcu wspomnienia jakie przechowuje dla samego Edvarda. Jak dramatyczna i poruszająca potrafi być nie tylko sama historia jego rodziców, ale dramatyczna potrzeba określenia siebie. Kim tak naprawdę był Edvard i jego rodzice? Dlaczego jego rodzina usilnie skrywała przed nim to co się wydarzyło i dopiero sam musiał odkryć prawdę? Mytting prowadzi genialną narrację, bardzo poetycką i barwną w opisach. Niemal romantyczną i delikatną, choć chwilami brutalną i mroczną.

 

Jeśli jesteście miłośnikami takich powieści, to coś właśnie dla was.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Lars Mytting „Płyń z tonącymi”. Mitologiczna klątwa nad dwoma rodzinami i miłość do drewna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s