Michał Heller & Aleksander Niekricz „Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego” [ TOM I i II ]. Historia w cegiełce.

utopiauwładzyTytuł: Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego od narodzin do wielkości; Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego od potęgi do upadku.
Autor: Michał Heller & Aleksander Niekricz
Ilość stron: 535; 723
Wydawnictwo: Zysk i Ska

 

Michał Heller oraz Aleksander Niekricz przedstawiają siedemdziesięcioletnią historię Związku Sowieckiego, związku, który pokazał ludzkości najbardziej zbrodniczy reżim jaki widziała. To historia państwa i społeczeństwa, które zostało zniewolone przez jedną partię polityczną. To historia państwa zniewolonego przez samo społeczeństwo. Aż po heroiczne próby ratowania samych siebie oraz tego co z tej Rosji zostało. Rosja deklarowała stworzenie państwa bezklasowego, gdzie wszyscy będą równi, gdzie wszystko miało być lepsze. Ludzie w to wierzyli, szczególnie ci ubodzy, którzy chcieli by ich nadzieje na lepsze jutro wreszcie znalazły odzwierciedlenie w życiu. Jednak podczas tworzenia tego nowego, „lepszego” państwa wymordowano dziesiątki milionów ludzi. Stworzono hierarchiczny system kastowy. Ta „druga na świecie potęga przemysłowa” jak określano Rosję, nie była w stanie wyżywić własnej ludności, przez fakt zachowania w dziedzinie handlu struktury przedrewolucyjnej – o ile o jakiejkolwiek rewolucji można było wtedy powiedzieć. Nacjonalizm położył swoje czerwone łapy nie tylko na gospodarce, ale i pamięci oraz historii dawnej Rosji.

 

Jakby tego było mało, całość czytało mi się jak genialną powieść historyczną. I tak jak nie pałam szczególną miłością do Rosjan jak i samej Rosji, nadal twierdze, że mieli równie mocno przegwizdane jak Polacy. Owszem, wielu było takich, którzy przyklaskiwali Stalinowi i jego towarzyszom kiedy ci wymyślali kolejne części rewolucji, która tylko wyniszczała państwo. Było ich wielu, tych co strzelali w głowy niewinnym. Tych, którzy gwałcili i okradali. Jednak znacząca część ludzi popierających ten system robiła to tylko po to by przeżyć, a należy zaznaczyć, że wielu było takich, którzy zgadzali się na wszystko, mieli obiecany dobrobyt i bezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla całej swojej rodziny, a kończyli w najlepszym wypadku na Sybirze albo w łagrach. W najgorszym…kulka w tył głowy.

Nie broniąc nikogo – sami musicie przyznać, że Rosja dopuszczając do narodzin tego ustroju, nie tylko stała się oprawcą, ale i ofiarą własnych idei i poglądów. Kat- ofiara. Zwyczajnie strzelili sobie w skroń. I dokładnie widać to od pierwszych stron tej historii. Chcieli się uwolnić od carskiej rodziny, od przymusowego wojska, które nigdy się nie kończyło, od przejmującego głodu i zniszczenia. Skończyło się na bezwzględnej dyktaturze „prawdziwego ojca narodu”.

Tak naprawdę, jeśli ktoś z was choć trochę interesuje się historią Rosji albo samą jej polityką…koniecznie musicie sięgnąć po te książki. Genialna i bezkompromisowa historia. Bez ubarwiania i ułaskawiania.

 

Za książki serdecznie dziękuje wydawnictwu Zysk i Ska.

 

 

Hasacz.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Michał Heller & Aleksander Niekricz „Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego” [ TOM I i II ]. Historia w cegiełce.

  1. Miło był przeczytać, bo mocno się napalałam na książki, widząc je na sklepowych wystawach. 😀 Teraz mam pewność, co kupić jak się nadarzy okazja zajścia do księgarni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s