Everett True „Hey Ho Let’s Go. Historia zespołu Ramones”.

hey-ho-let-s-go-historia-zespolu-ramones-b-iext32025084
Tytuł: Hey Ho Let’s Go. Historia zespołu Ramones.
Autor: Everett True
Ilość stron: 583
Wydawnictwo: InRock

Ramones to amerykański zespół rockowy, często postrzegani jako ojcowie chrzestni punkrocka. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone przy czym nie byli ze sobą w ogóle spokrewnieni. Na przestrzeni swojej dwudziestodwuletniej kariery muzycznej zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszych dziesięciu lat trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.  Muzyka zespołu była jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju punk rocka zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii.  10 marca 2002 zespół (trzech jego założycieli w tym dwóch perkusistów: Marky Ramone i Tommy Ramone) został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2011 zespół został uhonorowany nagrodą Grammy Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości.
Everett Ture nie bawiąc się w okrajanie historii zespołu, stworzył kompletną biografię zespołu Ramones. Tworzenie biografii zespołów, które dopiero po zakończeniu działalności zyskiwały sławę, jest tym trudniejsze im bardziej wymagająca jest publiczność zarówno muzyczna jak i ta czytająca.  Jednocześnie dodatkowym utrudnieniem jest praca z żyjącymi członkami zespołu, którzy mogli być niezadowoleni z pracy autora – zwłaszcza finalnej.
Tyle, że Everett spisał się doskonale i trzeba mu przyznać, że jeszcze nie zdarzyło mi się czytać tak dobrze złożonej biografii zespołu, szczególnie takiego, który działał w czasach kiedy modne wśród zespołów było branie narkotyków i generalnie życie w imię zasady sex, drugs and rock’n’roll. Nawet najmniej ogarnięty czytelnik wie jak to się kończyło dla wielu obiecujących artystów – chociażby Jima Morrisona z The Doors. Ramones jako zespół nie odniósł nigdy dużego sukcesu komercyjnego i zaledwie jeden ich album pokrył się złotem.
Książka jest doskonałą gratką dla miłośników zespołu i czytelników biografii wszelakich. Dlatego jeśli szukacie prezentu dla swojego kumpla punkowca, który lubi Ramones albo po prostu szukacie dobrze napisanej biografii…to już wiecie na co przeznaczyć swoje oszczędności.
Za książkę dziękuję wydawnictwu InRock.
Hasacz.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s