Peter Ackroyd „Blake”. Biografia najbardziej wizjonerskiego twórcyw historii sztuki.

blake
Tytuł: Blake
Autor: Peter Ackroyd
Ilość stron: 544
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Blake, genialny osiemnastowieczny poeta, malarz i rytownik, był głęboko przeświadczony, iż duchowemu światu, który jest wiekuisty, najbardziej zagrażają szydercy zaślepieni wiarą w naukowy racjonalizm. Wbrew nim pozostał wierny własnej wizji rzeczywistości – wizji, którą w niezwykły sposób dokumentują wszystkie jego dzieła.
Ackroyd z wyjątkowym talentem narracyjnym ukazuje artystę jako wizjonera, przedstawiciela londyńskich rzemieślników i kupców, wreszcie jako proroka. Snując tę opowieść, w sobie tylko właściwy i niezrównany sposób dokonuje błyskotliwej rekonstrukcji życia w osiemnastowiecznym Londynie.

 

Dokładnie to możecie znaleźć na stronie wydawnictwa. Na dobrą sprawę wypadałoby napisać dodatkowo, że Ackroyd tradycyjnie uwodzi słowem, przybliżając nie tylko sylwetkę Blake’a, który był zupełnie niedoceniany za życia. Mało tego, autor przyznał się bez bicia, że swoją pracę oparł o wcześniejszą biografię artysty, ponieważ przez wzgląd na odbieranie malarza przez społeczeństwo, nie było zbyt wielu źródeł, które podawałyby dostatecznie obszerne materiały odnośnie samego Blake’a.

Nie jest to jednak nic złego. W moim odczuciu całość to naprawdę doskonała opowieść o artyście, ratowniku niedocenianym przez społeczeństwo. O wizjonerze, który twierdził, że ludzie nauki są zagrożeniem dla świata duchowego.

Szczerze powiedziawszy, to jest to kolejna książka spod pióra Petera Ackroyda, którą udało mi się przeczytać i jasne się stało, że autor to wirtuoz słowa. Wplata zręcznie życie Blake’a w historię Anglii, której dla niektórych czytelników może być trochę za dużo w całej treści. Jednak kiedy spojrzy się na to z innej strony, da się zrozumieć, że był to zabieg celowy. To ukazuje realia w jakich żył artysta i pozwala zrozumieć dlaczego był niedoceniany oraz pokazuje co tak naprawdę chciał przekazać przez swoje prace.

 

Książkę polecam szczególnie ludziom zafascynowanym postacią Williama Blake’a i twórczością Petera Ackroyda.

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Zysk i Ska.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s