Przedpremierowo: Rachel Abbott „Obce dziecko”.

maxresdefault
Tytuł: Obce dziecko
Autor: Rachel Abbott
Ilość stron: 447
Wydawnictwo: Filia [ Mroczna Strona ]
Premiera: 27 kwietnia 2016

Czasem dobry ludzie…robią złe rzeczy.

Kiedy Emma poznała swojego męża, Davida, był wrakiem człowieka. Jego poprzednia żona zamordowana, a sześcioletnia wówczas córeczka, zniknęła bez śladu z miejsca wypadku. Sześć lat później kobieta przekonana jest, że lata pełne bólu i rozpaczy mają już za sobą. W końcu ich życie zaczęło się układać od nowa, zaznali szczęścia i los obdarzył ich prześlicznym synkiem Ollim. Jednak pewnego dnia, w ich życie wtargnęła osoba, która sprawiła, że cała ciężko wypracowana sielanka, rozpada się i znów ich życie zmienia się w koszmar. Emma już nie czuje się bezpieczna, boi się o życie swojego syna, a jej mąż…czy powiedział jej prawdę o tym co stało się z jego żoną i córką? Co tak naprawdę wydarzyło się te sześć lat wstecz? W kacie desperacji Emma odzywa się do swojego starego przyjaciela, inspektora Toma Douglasa – czym naraża wszystkich na śmiertelne niebezpieczeństwo i doprowadza do tego, że misterna sieć kłamstw, w którą został wciągnięta…niedługo się rozpadnie.

 

Teraz powinniście usłyszeć jak klaszczę nad książką Rachel Abbott. Początek książki może nie należy do zbyt oryginalnych. Dramatyczna chwila, w której kobieta rozmawia z kimś przed telefon i dochodzi do tragedii. W tej samej chwili znika mała dziewczynka. Drugi rozdział to akcja po sześciu latach od prologu, który porządnie nastraja czytelnika do dalszej lektury. Emma poznaje zniszczonego psychicznie mężczyznę imieniec David, który stracił ukochaną żonę i córeczkę. Przy życiu utrzymuje go jedynie myśl, że jego córka nadal gdzieś żyje i ma się dobrze. Kobieta chcąc pomóc mężczyźnie zbliża się do niego i w ten sposób, ich życie odzyskuje spokojny tor, do którego los dodał małego berbecia. Wszystko ładnie, pięknie. Tylko nagle ta cienka nić szczęścia pęka i wracają koszmary, których tak chciał pozbyć się David. Emma zaś czuje się zagrożona i boi się o swojego syna.

Akcja rozwija się dość dramatycznie i szybko, pędząc przez całą książkę na złamanie karku. Im dalej w treść książki, tym trudniej się oddycha i nie da się tego po prostu odłożyć. Czytając prozę Abbott miałam wrażenie, że ktoś wziął najlepsze klimaty Kinga, geniusz narracji Charlotte Link i wymieszał z brytyjskim dramatyzmem. W efekcie czytelnik dostaje doskonały thriller psychologiczny, który przyprawia człowieka z dobrą wyobraźnią nie tylko o dreszcze, ale i o mdłości. Szczególnie, kiedy wyobraża sobie zwłoki dziecka czy to co mogło się stać z zaginioną dziewczynką. W pewnych momentach książka jest ciężka i przytłacza klimatem, jednak to w moim odczuciu działa na ogromny plus, ponieważ wydarzenia opisane w książce nie należą do lekkich i przyjemnych. W żadnym wypadku, nie należy odczuwać pozytywnych emocji, podczas czytania tego co serwuje nam Abbott.

Zakończenie jest samo w sobie słodko- gorzkie, co trzeba przełknąć, jednak po tym co spotkało Emmę stwierdzam, że i tak skończyła naprawdę dobrze. Pozostaje mieć nadzieje, że wydawnictwo Filia podejmie się wydania kolejnych tytułów tej autorki.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Filia.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przedpremierowo: Rachel Abbott „Obce dziecko”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s