Maria Szypowska „Jan Matejko wszystkim znany „. O biografii wybitnego artysty polskiego.

MATEJKO_800
Tytuł: Jan Matejko wszystkim znany
Autor: Maria Szypowska
Ilość stron: 509
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Biografia Jana Matejki to barwna opowieść o wielkim malarzu, patriocie, wybitnym pedagogu i niestrudzonym obrońcy zabytków Krakowa.

Jan Alojzy przyszedł na świat jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci państwa Matejków, był chorowity i cierpiał na krótkowzroczność. „Ludzie twierdzili kiedyś tutaj w Krakowie, że on żadnego nie ma talentu, że jako uczeń ze słabym wzrokiem nie będzie miał żadnej przyszłości”, a „owoczesna władza szkolna nawet radziła już wtedy ojcu Matejki, by swego syna nie kształcił w artystycznym zawodzie, gdyż z braku zdolności nic z niego nigdy nie będzie…” – wspominał sekretarz artysty, Marian Gorzkowski. – jak głosi opis pozycji na stornie wydawnictwa i na tyle okładki.

 

Matejko przez swój słaby organizm, jawił się jako materiał na nic. Nie nadawał się według wielu na artystę, ani na kogokolwiek innego przez to jak chorowity i słaby był. Do tego cierpiał na krótkowzroczność. Tymczasem a jego biografii, tak niesamowicie spisaną przez Marię Szypowską, dowiadujemy się, że nie tylko trudził się wychowaniem swoich dzieci i był głęboko zakochany w swojej ukochanej żonie Teodorze, ale i przed ukończeniem trzydziestego roku życia, zyskał międzynarodową sławę i uznanie, a krytyka francuska włączyła go do grona najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Jego wielką miłością była zawsze ojczyzna. Ukazując w swoich pracach dawną wielkość Rzeczypospolitej i chwałę jej oręża, pragnął wskrzesić wiarę w jej odrodzenie, kształtować serca i umysły Polaków. Uznawany jest za jednego z najwyżej cenionych malarzy w historii sztuki polskiej, twórcę narodowej szkoły malarstwa historycznego. Pozostawił ogromną spuściznę artystyczną, obejmującą ponad trzysta dzieł olejnych: portretów, obrazów o treści historycznej, religijnej, alegorycznej, oraz kilkaset rysunków i szkiców.

Wspaniale napisana, barwna i zajmująca biografia autora tak znakomitych dzieł jak Bitwa pod Grunwaldem czy Kazanie Skargi.

bitwa
Bitwa pod Grunwaldem 1875-1878
Kazanie_Skargi
Kazanie Skargi 1862-1864

Jest to niemała gratka dla historyków czy wielbicieli sztuki, ponieważ biografia jest wzbogacona w kilkanaście stron z dziełami malarza, które zostały okraszone cytatami z listów, odpowiednimi opisami czy komentarzem samego artysty, które zachowały się w jego notatkach.

Wspaniała lektura, lekka i przyjemna. Gorąco polecam.

 

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Zysk i Ska.

 

Hasacz.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Maria Szypowska „Jan Matejko wszystkim znany „. O biografii wybitnego artysty polskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s