Kathrin Lange „Serce ze szkła & „Serce w kawałkach”. Co tak naprawdę wydarzyło się na przeklętej wyspie?

serce-ze-szkla-tom-1 serce-w-kawalkach-tom-2
Tytuł: Serce ze szkła; Serce w kawałkach
Autor: Kathrin Lange
Ilość stron: 447; 414
Wydawnictwo: Muza S.A.

Juli wraz z ojcem pisarzem spędza przerwę świąteczną na wyspie Martha’s Vineyard w posiadłości bogatego wydawcy. Od pierwszej chwili jest zafascynowana milczącym synem właściciela owej rezydencji. David wydaje się być niesamowicie skrytym młodzieńcem, którego narzeczona niedawno zginęła, spadając z klifu. Dziewczyna mimo zachowania chłopaka, dzień po dniu stara się do niego dotrzeć, jednocześnie starając się rozwikłać zagadkę śmierci pięknej Charlie. Juli stopniowo popada w szpony szaleństwa. Słyszy głosy, widzi postać w czerwonej sukni. Czy to duch zmarłej narzeczonej Davida chce ją zniszczyć?

Tymczasem, po pięciu miesiącach pobytu w Bostonie, David postanawia wrócić na przeklętą wyspę i raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością. Z Charlie. Zmartwiona Julie podąża za nim. Chłopak nie pamięta za wiele z tamtego dnia. Jedynym jego wspomnieniem jest echo wystrzału z pistoletu – w przerażeniu David domniemywa, że to on sam pociągnął za spust i zabił swoją narzeczoną. Niewiele po jego przybyciu na wyspę, policja odkrywa kobiece ciało w morzu. Juli ogarnia zwątpienie. Co tak naprawdę wydarzyło się na klifie tamtego dnia? Jaką rolę odegrał tam David?

 

O Sercu ze szkła słyszałam wiele – głównie niepochlebnych – opinii. Po lekturze pierwszego tomu, też nie bardzo wiedziałam co myśleć. Szczególnie, że to podobno love thriller miał być. Tymczasem poznajemy upierdliwą dziewczynę, której ojciec jest pisarzem. Wydawca zaprosił go na przerwę świąteczną. Tam poznaje syna właściciela owej rezydencji Davida. I choć chłopak jest wycofany, pogrążony we własnych myślach/ świecie, to ta nadal brnie i pakuje się z butami w jego życie. Brawo Juli wygrałaś order buły życia. Jednak jakby tego było mało, postanowiłam pójść za ciosem i po przeczytaniu drugiego tomu poza zdegustowaniem postacią Juli i złamanego emocjonalnie Davida, dochodzi jeszcze ten zirytowany głosik, który krzyczy „What The Hell Lange?!”. Nie żebym przeżywała te książki, bo nie ma czego. Są średniej jakości pod każdym możliwym względem ( poza wydaniem, które trochę jednak musiało kosztować – szczotka na białym papierze? Come on…). Jak nigdy nie sugeruję się żadnymi sugestiami podczas czytania, bo chcę sobie wyrobić swoją opinie, tak w tym przypadku mogę przybić piątkę każdej osobie, która twierdzi, że ta książka jest słaba. Nawet nie starałam się zrozumieć bohaterów, bo ich charaktery bolały – coraz bardziej z każdą kolejną stroną.

Styl autorki też pozostawia wiele do życzenia. Czytało się to źle i całość ciągnęła się jak taki niedobry żelek, którego jednak trochę szkoda wywalić. Nie wyczułam żadnych elementów thrillera. Bo gdzie to było? W niewyjaśnionej śmierci Charlie, która była naciągana od samego początku? Pseudo amnezji Davida, jakoby pamiętał tylko dźwięk wystrzału? Upierdliwa postać Juli, która poważnie działała na nerwy podczas całej lektury? No nie bardzo.

Całą historię można by polecić tylko osobom, które nie mają za wysokich wymagań co do historii tego typu i nie wiedzą, że to powinien być thriller. Zawiodłam się po całości. To nie było coś do czego chce się wracać, chociaż gdyby ktoś z was przeczytał dalszą część ( o ile wyjdzie ) to bardzo chętnie poproszę o spoiler z zakończenia.

 

Za książki dziękuję wydawnictwu Muza S.A. oraz Business & Culture.

 

 

Hasacz.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Kathrin Lange „Serce ze szkła & „Serce w kawałkach”. Co tak naprawdę wydarzyło się na przeklętej wyspie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s