Michał Kubicz „Agrypina. Cesarstwo we krwi”. Dzieje matki Nerona.

agrypina-cesarstwo-we-krwi-b-iext30738211
Tytuł: Agrypina. Cesarstwo we krwi.
Autor: Michał Kubicz
Ilość stron: 481
Wydawnictwo: Książnica [ Grupa Wydawnicza Publicat ]

Agrypina Młodsza pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Jednak dzieje jej najbliższej rodziny naznaczone były licznymi niepowodzeniami i klęskami. Jej matka zmarła na wygnaniu, ojciec zginął w wątpliwych okolicznościach, a braci zabito na polecenie ówczesnego cesarza Tyberiusza. Ona sama zaś została zesłana na niegościnną wyspę u wybrzeży Italii.

Zmiany przyniosła śmierć Kaliguli. Agrypinę ułaskawiono na mocy decyzji cesarza Klaudiusza, dzięki czemu powraca do Rzymu. Udaje się jej odzyskać skonfiskowany dom oraz majątek. Jednak mimo powrotu spotyka się z jawną nienawiścią ze strony Messaliny. Agrypina jednak nie zamierza się poddać, chcąc jednocześnie zapewnić swemu synowi Lucjuszowi bezpieczeństwo. W ten sposób jej syn staje się pionkiem w tej przerażające i krwawej walce o władze, gdzie polityka idzie w parze ze spiskami, a seks z przemocą. Te wydarzenia zapiszą krwią na kartach historii imię, które przybrał syn Agrypiny – Neron.

 

Michał Kubicz  prezentuje mało znane zaplecze szaleństwa Nerona, które – jak się okazuje – ów cesarz zawdzięcza matczynej miłości tytułowej Agrypiny. Książki nie zamierzałam czytać czy zwracać się o nią do wydawnictwa, ale wyszło na to, że jednak wypada się zapoznać z twórczością ów jegomościa. Zatem spodziewając się kolejnej starożytnej historii z tragiczną miłością w tle, albo co gorsza z miłością kazirodczą. Bo wiadomo w tamtych czasach wszystko było możliwe.

Tymczasem pozytywne rozczarowanie. Oszczędne opisy, dobrze skonstruowane dialogi i prawdziwa historia przeplatająca się z fikcją literacką, co autor był uprzejmy zauważyć w posłowiu. Całość czytało się spokojnie, dość łatwo wczuwało się w atmosferę i nie tak łatwo docierało się do rozwiązań wszelkich spisków. Owszem występuje tu mnóstwo przemocy oraz seksu, ale nie w kwalifikuje to książki do pozycji erotycznej. Wszystko zmierza w kierunku powieści historycznej z mocnym tłem politycznym.

Agrypina jest kobietą, która nie boi się walczyć o swoje. Tyle, że w tej walce gubi się do tego stopnia, że chcąc zapewnić bezpieczeństwo i dobrą przyszłość swojemu synowi, wplątuje go w całą sieć intryg, od których wedle głosu zdrowego rozsądku, powinna trzymać go jak najdalej. Efekt jest taki jak znają wszyscy z historii, nawet jeśli autor zgrabnie wplótł trochę swojej własnej inwencji w życie i przyczynę śmierci kobiety.

 

Reasumując: Agrypina. Cesarstwo we krwi to powieść godna uwagi każdego czytelnika powieści historycznych i miłośników wszelkiej maści spisków czy przemocy ( nie tylko seksualnej ).

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Książnica [ Grupa Wydawnicza Publicat ].

 

 

Hasacz.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Michał Kubicz „Agrypina. Cesarstwo we krwi”. Dzieje matki Nerona.

  1. Pamiętam z historii Nerona i Agrypinę – fu! Pamiętam, że kiedyś do jakiegoś konkursu się przygotowywałem i dotarłem do takich niusów: Poppea (chyba ona) umarła i Nero był tak zrozpaczony, że kazał wykastrować jakiegoś chłopaka podobnego do martwej żony i się z nim ożenił…. Związek kazirodczy w tym przypadku to pikuś.
    😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s