Grzegorz Kalinowski „Śmierć frajerom. Złota maska” czyżby nowy Vabank?

688804-n-a
Tytuł: Śmierć frajerom. Złota maska
Autor: Grzegorz Kalinowski
Ilość stron: 542
Wydawnictwo: Muza S.A.

Heniek Wcisło, najbardziej utalentowany spośród warszawskich kasiarzy, powraca w wielkim stylu. Szczęśliwy i zakochany, ma nadzieję na spokojne i uczciwe życie z ukochaną Lodzią. Jednak los ma wobec niego zupełnie inne plany. Autor ponownie zabiera czytelnika do świata kasiarzy. Prowadzi czytelnika na masońskie salony międzywojennej Warszawy, ukazuje szalone życie artystów, skupionych wokół Witkacego w Zakopanem, a nawet zaprasza do parku Ujazdowskiego i to nocą by posłuchać japońskich muzyków. Poznajemy kulisy przewrotu majowego. Ukazuje również najprawdziwszy wątek kryminalny, marszałka Piłsudskiego dokonującego przewrotu, a nawet tajemnicę, która połączy Henia z peruwiańską księżniczką.

Grzegorz Kalinowski po raz kolejny zdobył moją przychylność. Nawet nie chodzi o fakt, że powieści z cyklu Śmierć frajerom poleca sam Juliusz Machulski, który odpowiedzialny jest za popełnienie moich ukochanych filmów takich jak Vabank i Vabank II Riposta. Powieść, choć odrobinę przytłacza nadmiarem bohaterów, którzy na dobrą sprawę po prostu są i wprowadzają niepotrzebny zamęt w głowie czytelnika, to nadal historia i akcja są tak wciągające, że nie sposób się od tego oderwać. O kolejnych przygodach Heńska, mniej lub bardziej zaplanowanych, czyta się z zapartym tchem i nie ma się dość.

Autor znowu rozpieszcza lekkim i przyjemnym stylem, świetną narracją – moją ulubioną zresztą – która sprawia, że czytając Złotą maskę, naprawdę przeżywa się wszystko z Heńkiem i jego towarzyszami w ich świecie.

Ponownie zachwyca i zaskakuje zakończeniem, które sugeruje wiele możliwości i nasuwa kolejne pytania. Czy będzie kontynuacja? Co będzie dalej z Heńkiem? Pozostaje mieć nadzieję, że Kalinowski zechce rozpieścić swoich czytelników przygodami kasiarza Wcisło.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza S.A. oraz Business & Culture.

 

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s