Greg Baxter „Pomieszkanie”.

754603-n-a
Tytuł: Pomieszkanie
Autor: Greg Baxter
Ilość stron: 196
Wydawnictwo: Czwarta Strona

W zamarznięty i ośnieżonym europejskim mieście spowitym mgłą pewien Amerykanin szuka lokum, w którym mógłby się zatrzymać na dłużej. Nie mówi o sobie dopóki nie zostaje przyparty do muru, przez co przyznaje się, że służył na misji wojskowej w Iraku. Nie mając ze sobą wiele, bo tylko kilka książek, chce na chwilę się zatrzymać, odetchnąć. Zupełnym przypadkiem poznaje Saskę. Kobieta na co dzień pracuje jako ekonomistka, choć chciałaby być kolekcjonerką sztuki. Do życia podchodzi zadziwiająco swobodnie i spokojnie. Co może łączyć tych dwoje? Delikatna miłość i osobliwa intymność, którą oboje muszą rozpracować…

Długo zabierałam się za Baxtera, a jeszcze dłużej zabiegałam o jego drugą książkę ( wydana jako pierwsza w Polsce ). Kiedy w końcu się udało, zaczęłam od Pomieszkania. Z miejsca można stwierdzić, że autor lubuje się w formie niecodziennej. W specyficzny dla siebie sposób pisze o okrucieństwie wojny, o zderzeniu się dwóch kultur. Przedstawia relacje międzyludzkie i rozważania nad osobliwym uczuciem jakie zrodziło się między dwójką tak różnych względem siebie ludzi.

Baxter nie raczy czytelnika prozą łatwą czy przyjemną w delikatny sposób. Jego książki to wyzwanie, do tego trzeba podejść z odpowiednim nastawieniem i nawet jeśli tak nie uważacie, to radzę tym, którzy się jej chwycą, przygotować się na długie wieczory rozmyślań i trawienia tego co autor przedstawił.

Pomieszkanie to głęboka i naprawdę zajmująca lektura. Są tacy, którzy porównują Baxtera do Hamingwaya…prozą może być, tylko niech za wcześnie ze sobą nie kończy…przydało się więcej takich książek jak to co napisał do tej pory.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

 

Hasacz.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Greg Baxter „Pomieszkanie”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s