Greg Baxter „Lotnisko w Monachium”.

lotnisko-w-monachium
Tytuł: Lotnisko w Monachium
Autor: Greg Baxter
Ilość stron: 316
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Amerykanin mieszkający w Londynie przybywa do Niemiec na wieść o tragicznej śmierci swojej siostry, Miriam. Tamtejsza policja powiadomiła go, że przyczyną śmierci jego siostry było zagłodzenie. Wraz ze swoim ojcem spędza kilka dni w Berlinie i okolicach, zakańczając jej sprawy. Ostatecznie obydwaj mężczyźni trafiają na lotnisko w Monachium, skąd zwłoki Miriam mają być przetransportowane do domu rodzinnego, znajdującego się w Stanach i próbują odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Jak to się skończy? Czego przyjdzie im się dowiedzieć o zmarłej? I dlaczego właśnie w takich, a nie innych okolicznościach pożegnała się z życiem?

Greg Baxter po raz kolejny udowodnił, że potrafi zaskoczyć czytelnika. Początkowo wydaje się, że sprawa śmierci Miriam będzie tematem wiodącym, to może się trochę rozczarować. Tak naprawdę to główny bohater na tle śmierci swojej siostry, siedząc na lotnisku razem z ojcem i urzędniczką, pozwala sobie zatonąć we wspomnieniach. Trochę tak jakby utrata siostry, skłoniła go do rozliczenia się z życiem, które mimo odniesionych sukcesów, na dobrą sprawę wcale nie było takie szczęśliwe. Na zmianę czuje rozgoryczenie i ból, że mimo swoich starań, ciężkiej pracy nadal nie ma za dobrych wspomnień. Tyle, że nie jest to monolog użalającego się nad sobą, żałosnego faceta, który z racji utraty siostry zaczął się bać o swoje tyły. Tak naprawdę to tylko rozliczenie się z przeszłością, pogodzenie się z porażkami i gorzkimi faktami.

Podobnie jak Pomieszkanie, nie jest to łatwa lektura, a poruszająca i całkiem ponura perspektywa godzenia się z potknięciami i przerażającą samotnością, która właściwie jak dotąd wypełniała większość jego życia.

Komu można polecić Lotnisko…? Osobom, które nie boją się osobliwych lektur poruszających i zmuszających do myślenia.

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Czwarta Strona.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s