Tomasz Kowalski „Mędrzec kaźni”.

al760656
Tytuł: Mędrzec kaźni
Autor: Tomasz Kowalski
Ilość stron: 136
Wydawnictwo: MG

Wiosną 1939 roku, w Paryżu wojna już widziała w powietrzu. Mimo to amerykański dziennikarz przyjeżdża do francuskiej stolicy, by przeprowadzić wywiad z miejskim katem. Młody mężczyzna już ma w głowie cały scenariusz rozmowy. Jednak Steven nie wie, że tak naprawdę czeka go makabryczna gra na śmierć i życia, w którą przerodzi się ten niewinny wywiad z emerytowanym katem. Tak naprawdę przy rue Sainte- Anne 43 rozegra się ważna rozmowa, której finał choć przerażający i makabryczny sprawi, że nikt nie uniknie dyskusji na temat powszechnej hipokryzji.

 

Z książką pana Tomasza Kowalskiego miałam nie małe przygody, które koniec końców doprowadziły egzemplarz tej niedługiej powieści w moje ręce. I co? Gdybym nie zapoznała się z biogramem autora pomyślałabym, że mam do czynienia z autorem dojrzałym wiekowo, doświadczonego przez życie i gustującego w makabrycznych opisach pobudzających wyobraźnie do przesady. Tymczasem autor okazał się młody, napisał thriller psychologiczny ( mocno poruszający kwestie człowieczeństwa ), który poważnie narusza czytelnikowi sposób myślenia.

Dostajemy dwa portrety psychologiczne, które są skrajnie różne od siebie. Autor przedstawił emerytowanego kata, który przez lata dokonywał publicznych egzekucji poprzez dekapitację za pomocą gilotyny – umownie ta praca wymagała od wykonawcy albo znieczulicy albo poważnie zachwianego zdrowia psychicznego.
Drugi jest młody dziennikarz, który przybywa do Paryża w celach służbowych, chcąc nie tylko na polecenie swojego szefa, ale i dla dobra swojej kariery przeprowadzić wywiad z byłym katem. Cały szkopuł polega na tym, że nikt nie uprzedził mężczyzny przed niebezpieczeństwem jakie może mu grozić podczas spotkania z katem.

Sam styl Kowalskiego jest bardzo przyjemny w odbiorze, jakkolwiek przyjemna dla przeciętnego czytelnika sama historia już nie musi być. Warto uprzedzić, że książka została wydana ze zdjęciami przedstawiającymi miejsca egzekucji, jak i kilku denatów oraz samych ich głów. Jako czytelnik zobojętniały na takie lektury jak i zdjęcia, mogę polecić Mędrca kaźni każdemu kto chce poznać historię poruszającą, pełną szaleństwa i strachu.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu MG.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s