Siegfried Lenz „Minuta ciszy”. Siła przekazu w niewielkiej objętości.

20151216144046Minuta_ciszy_okladka_front_DL
Tytuł: Minuta ciszy
Autor: Siegfried Lenz
Ilość stron: 134
Wydawnictwo: Dobra Literatura

 

Niemcy, lata 70. XX wieku. W szkole średniej w małej nadbałtyckiej wiosce trwa ceremonia żałobna ku czci Stelli, zmarłej tragicznie młodej nauczycielce języka angielskiego. Dyrektor szkoły prosi osiemnastoletniego Christiana, syna miejscowego „rybaka kamieni”, by w imieniu nauczycieli i uczniów wyraził żal po stracie lubianej i szanowanej przez większość nauczycielki. Chłopak jednak nie jest w stanie spełnić prośby dyrektora i odmawia…

 

Siegfried Lenz przedstawił poruszającą historię miłości, która nie miała racji bytu. Choć mężczyzna urodził się w 1926 roku w Ełku ( wtedy Prusach wschodnich ), to jego styl pisania jest niesamowicie współczesny i choć akcja książki dzieje się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to historie przyswaja się właściwie jak współczesną. Christian to dojrzały młodzieniec, który zakochał się w swojej nauczycielce miłością szczerą i prawdziwą. Wbrew opinii, że był za młody, nawet jego matka dostrzegała, że syn jest głęboko zakochany w Stelli, która w jej mniemaniu równie mocno go kochała. Tym samym śmierć kobiety poważnie wpłynęła na chłopaka. Choć historia zawarła się zaledwie na 134 stronach, pozostawia czytelnika w osłupieniu.

Kiedy przyszło mi po półtorej godzinie skończyć Minutę ciszy…w zasadzie nie wiedziałam co powinnam zrobić ze swoim życiem. Doskonale opisane odczucia młodego, nadal dojrzewającego emocjonalnie i fizycznie człowieka, który choć nie powinien, zakochał się w nauczycielce. Kobieta miała bardzo dobrą opinię wśród współpracowników i rodziców swoich uczniów. Nie było zatem nic dziwnego, że matka Christiana nawet nie próbowała wybijać synowi uczucie z głowy. Tragiczny koniec złamał życie młodzieńca i sprawił, że na dobrą sprawę, nie był on w stanie wygłosić żadnej przemowy podczas ceremonii żałobnej ku czci nauczycielki. Dyrektor, który go poprosił o wyrażenie żalu po jej stracie, wyraźnie zrozumiał Christiana, choć nie pytał dlaczego.

Powieść dojrzała, wzruszająca, która bez wątpienia pozostawia czytelnika ze wieloma pytaniami i jeszcze większymi przemyśleniami. Pytać można o wiele rzeczy, o ciąg dalszy historii. Jenak nikt wam tego nie opowie. Samą historię polecam bardzo gorąco.

Minuta ciszy to jedna z tych książek, którą przeczytacie szybko, ale na długo pozostanie w waszej pamięci.

 

Za książkę gorąco dziękuje wydawnictwu Dobra Literatura.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s