Mary Shelley „Frankenstein”. Kiedy człowiek chce być stwórcą.

9788377311516_1381752933
Tytuł: Frankenstein
Autor: Mary Shelley
Ilość stron: 346
Wydawnictwo: Vesper

 

Mało jest ludzi, którzy nie znają historii naukowca, który w fascynacji i potrzebnie zgłębienia tajników życia i śmierci, postanowił przeciwstawić się prawom natury. Całość idei „zabawy” w mitologicznego Prometeusza, straciła na barwności w oczach samego Frankensteina w momencie kiedy stracił wszystkich bliskich z rąk własnego tworu, który w żądzy zemsty i szale nienawiści odwrócił się od samego stwórcy. Na dodatek podobnie jak ludzie z jego otoczenia, tak on sam nie mógł znieść widoku tego co stworzył.

I tu się zacznie…już sam fakt, że autorka miała ledwie dziewiętnaście lat gdy napisała dzieło tak wybitne, że stało się podstawą nie tylko dla przyszłych produkcji filmowych, ale i innych dzieł literackich. Tym większy szacunek i podziw budzi dzieło Mary Shelley, która w tak młodym wieku, stworzyła dzieło wręcz nieśmiertelne.

Opowieść o dziele szalonego naukowca, towarzyszyła mi od dawna i do tej pory pamiętam, że płakałam czytając pierwszy raz tę powieść. Wydawnictwo Vesper doskonale wydało powieść w niezmienionej wersji, która ukazała się później ( wersja poprawiona przez autorkę ) i urozmaiconą przepięknymi drzeworytami. Dodało to tylko intensywności w odbiorze powieści. Bo choć ludzie podzieleni są co do całości znaczenia książki, tak ja odebrałam tę powieść jako coś zupełnie innego. Opowieść o przerażającej samotności, odrzuceniu i potępieniu za niewinność.

Przejmująca, dotykająca do głębi powieść z elementami grozy, które wprawiają w przerażenie po dziś dzień, choć ludzi teraz przeraża coś mniej oczywistego niż twór z ludzkich szczątków. Osobiście uważam, że Frankenstein to klasyka sama w sobie, z głębokim przesłaniem, o ile ktoś potrafi zrozumieć coś tak złożonego jak maniakalna chęć stworzenia i władania.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Vesper.

 

 

Hasacz.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s