Mary Elizabeth Braddon „Tajemnica Lady Audley”. Wiktoriańska powieść sensacyjna.

c79015a227b446e15f181d145a9ed4a7_XL
Tytuł: Tajemnica Lady Audley
Autor: Mary Elizabeth Braddon
Ilość stron: 571
Wydawnictwo: Zysk i Ska

 

Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny si Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Jednak przeszłość młodej kobiety jest owiana tajemnicą. Bratanka Michaela, Roberta zaczynają dręczyć coraz gorsze przeczucia. Pewnego dnia przyjaciel młodego Audleya, George Talboys, znika bez śladu. Młody prawnik postanawia go odnaleźć i jest gotów zrobić o wiele więcej niż pozwalają mu jego możliwości, żeby tylko poznać prawdę o losie przyjaciela. Poszukiwania ujawniają zagmatwaną sieć oszustw, zbrodni i intryg. Czy podejrzenia Roberta okażą się prawdziwe?

 

Historia powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w czasach współczesnych autorce. Sprawa dotyczyła Constance Kent. Jaki to miało wpływ na powieść? A właściwie jej odbiór? Niewielki. Czytając Tajemnicę Lady Audley dostałam powieść gotycką z elementami współczesnego thrillera i powieści psychologicznej, która traktuje o bigamii, szaleństwie i zbrodni jaką jest odebranie życia drugiemu człowiekowi. Trudno oceniać książkę, która w swoich czasach uchodziła za sensacyjną i niezwykle atrakcyjną dla ówczesnego czytelnika. Biorąc pod uwagę różnicę epokową i język jakim się posługiwano, książkę czytało się zaskakująco lekko i przyjemnie, choć sama tajemnica tytułowej Lady Audley, nie była szczególnie przerażająca czy zaskakująca.

Styl autorki, jak na tamte czasy jest lekki i nieskomplikowany w odbiorze. Momentami zaskakująca, czego zabrakło mi w samym zakończeniu. Jednak jako całość jest to naprawdę wciągająca i trzymająca w napięciu powieść na miarę naprawdę dobrej powieści sensacyjnej. Dociekliwość młodego Audleya, była kolejnym atutem, bez którego raczej by nie powstała powieść, ani nie byłoby tego napięcia, które towarzyszy czytelnikowi przez całą powieść. Zaskakujące jest jednak to, że  mimo nieco rozczarowującego zakończenia, historia nadal jest godna, wręcz konieczna do polecenia każdemu, szanującemu się czytelnikowi sensacji czy kryminałów.

 

Reasumując Tajemnica Lasy Audley to zajmująca powieść na długie, zimne wieczory, które chcemy sobie umilić dobrą lekturą. Kocyk, herbata i książka – najlepiej właśnie ten tytuł. To doskonałe połączenie, bo w ciszy i spokoju, można razem z młodym prawnikiem rozwiązywać zagadkowe zaginięcie jego przyjaciela, odkrywając jednocześnie wstrząsające – dla jednych bardziej, drugich mniej – tajemnice żony jego wuja.

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Zysk i Ska.

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s