Helen Fielding „Dziennik Bridget Jones, Bridget Jones w pogoni za rozumem, Bridget Jones szalejąc za facetem” czyli słów kilka o roztrzepanej Brytyjce.

mi252342-352x500-horz
Tytuł: Dziennik Bridget Jones;  Bridget Jones w pogoni za rozumem; Bridget Jones szalejąc za facetem;
Autor: Helen Fielding
Ilość stron: 367; 445; 584
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Już po walentynkach, dlatego bezpiecznie mogę przyjść i napisać wam kilka słów o mojej ulubionej bohaterce współczesnej trylogii o kobiecie, która szuka siebie. Przez całe życie…

Bridget Jones to postać, którą zna chyba każdy – nawet jeśli nie czytał książek Helen Fielding. Otóż nasza cudowna, jakże roztrzepana Bridget to kobieta z kompleksami jak stąd do Los Angeles, wiecznymi problemami natury zawodowo- życiowej.

Dziennik Bridget Jones to doskonałe wprowadzenie w niedoskonałe życie tytułowej bohaterki. Czytało się wyśmienicie, przeklinając zachowanie rodziny Bridget. Szczególnie jej matki. Rozkosznie naiwna, choć usiłująca grać twardą kobietę ciągle zaskakuje czytelnika. Oczywiście spotkacie się z różnymi opiniami. Bo ile ludzi tyle reakcji na Bridget Jones. I Daniela ( który był tak denerwujący, że nawet nie pamiętam jego nazwiska ). No i przede  wszystkimMark Darcy. Początkowo znienawidzony, który potem okazuje się cudem na skalę wymierającego gatunku.

Bridget Jones w pogoni za rozumem to już inna historia. Dobra inaczej. Ta sama historia, ta sama Bridget Jones, która już jako prawie nie singielka chce „oczyścić” się duchowo. Kobieta ma nadzieję na stały związek z cudownym Darcym, który nadal nie potrafi nie kochać nieporadnej ( chociaż sama myśli o sobie zupełnie inaczej ) Bridget. Tyle, że tym razem jego kobieta zostaje wrobiona w przemyt narkotyków i trafia do więzienia. Kolejne perypetie wcale nie przynoszą jej większych sukcesów, ani tym bardziej nie pomagają jej w zbudowaniu pana D.

W końcu jednak Bridget Jones szalejąc za facetem pokazuje, że Darcy nie potrafił się odsunąć od nieogarniętej życiowo kobiety. Tyle, że ich szczęście nie trwało za długo i w zasadzie Bridget przyszło wrócić do stanu sprzed ustatkowania się i wszystko zaczęło się od nowa…cóż prawie wszystko. Bridget bowiem została matką, która i w tej roli sprawuje się dość średnio. Zatem do rozterek owdowiałej Bridget dochodzą jeszcze dzieci i fakt, że technologia poszła do przodu i za bardzo wdziera się w życie nie do końca samotnej kobiety.

 

Przechodząc zatem do sedna. Helen Fieldng zawiodła nadzieje, które w niej pokładałam – tyczy się to trzeciej części o Bridget. Nie rozumiem dlaczego autorka tak postąpiła – bo przecież stworzyła postaci, które się uwielbiało, kochało, a nawet nienawidziło. Bawiłam się cudownie narzekając, przeklinając, a nawet nieco podkochując w Marcu Darcym. Oczywiście są tacy, którzy twierdzą, że filmy to majstersztyk i tak dalej. Ja jednak pozostanę wierna książkom ( swoją drogą Renee Zelweger nie nadaje się już na Bridget…) i szczerze polecę wam całą trylogię – A CO! Tyle, że ostrzegam. Może będzie wesoło, ale dla tych bardziej wrażliwych może być trochę boleśnie.

Jednak Fielding trzyma poziom dwóch poprzednich części i mimo przetasowania w obsadzie, nadal jest dobrze. Nadal jest wesoło i nadal dostajemy dawkę typowej Bridget. Książki polecam w szczególności paniom, które chcą podnieść się na duchu i poznać naprawdę zabawną, życiową historię pewnej Brytyjki, która choć wydaje się nieco infantylna – bawi i w pewien sposób poucza.

 

Za książki dziękuję wydawnictwu Zysk i Ska.

 

Hasacz.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Helen Fielding „Dziennik Bridget Jones, Bridget Jones w pogoni za rozumem, Bridget Jones szalejąc za facetem” czyli słów kilka o roztrzepanej Brytyjce.

  1. Och, uwielbiam Bridget, choć część trzecia wydawała mi się nieco głupia (nie to, że ta seria w ogóle jest jakaś ambitna, ale mimo wszystko…). No i jak można było zrobić coś takiego z Markiem Darcym ;_;?! Meh.

    Btw, ucięło Ci zdanie w drugim akapicie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s