„Historia wojen moskich. Wiek pary” Paweł Wieczorkiewicz. Powroty do morskiej miłości i historii.

bcd27bacbb663d71796618b095fb2dab_19
Tytuł: Historia wojen morskich. Wiek pary.
Autor: Paweł Wieczorkiewicz
Ilość stron: 420 + 19 stron wstawki graficznej
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Z notki o I tomie: Historia wojen morskich. Wiek żagla.

Jak świat długi i szeroki, odkąd człowiek nauczył się pływać jego celem stało się zbadanie ogromnych w swoim zasięgu mórz i oceanów. Niedługo po pierwszych ekspedycjach morskich, dochodziło już do wojen morskich, o których dzisiaj trochę napiszę. Wprawdzie autor książki zamknął się w ramach XVI wieku i roku 1914, jednak uwzględnił wszystkie ważne wojny morskie dla tych czasów. Wnikliwie przedstawione konflikty morskie, stały się doskonałym pretekstem do stworzenia książki ( na szczęście dwutomowej ), która dokładnie opisuje dlaczego do każdej konkretnej wojny dochodziło. Jeśli podobnie jak ja jesteście pasjonatami szant i żeglugi, czytając tę pozycję odnajdziecie nie jedną bitwę morską, o której nie raz śpiewaliście szanty.

Zatem przyszło się nam spotkać przy omówieniu drugiego tomu, tej morskiej przygody. Podobnie jak w Wieku żagla, barwność opisów i autentyczność zdarzeń jest tak ujmująca, że człowiek nie ma wrażenia, że czyta encyklopedię czy literaturę faktu, tylko po prostu zostaje pochłonięty przez powieść przygodową. Oczywiście piszę to z perspektywy osoby zakochanej w wielkiej wodzie i wszelkiej maści okrętach. Magia tej książki jest zasługą samego autora, który był nie tylko sowietologiem czy historykiem, ale też marynistą i tak jak mocno kochał historię, tak czuć ogrom pasji włożonej w tą książkę. Może z uwagi na podzielenie na wielki żagla i pary, ten drugi nie był tak okazały ( podobnie jak książka w swoich rozmiarach ), nadal porywający i niesamowicie interesujący. Szczególną uwagę powinna przykuć wstawka graficzna, która nie tylko bogata jest w portrety znakomitych dowódców okrętów, ale i w ilustracje okrętów i opisy ilustracji. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego wodniaka i osoby zakochanej w morzu. Jest to też idealny prezent dla kogoś z zamiłowaniem do militariów i historii, bo w książkach Pawła Wieczorkiewicza zastrzyk historii jest nieprawdopodobny i człowieka naprawdę zaskakuje ogrom niesamowitych wydarzeń, których nigdy nie mógł przeżyć.

 

Podsumowując: Jeśli chcecie przeżyć niebywałą przygodę, dowiadując się jednocześnie wiele o historii wojen morskich, to książki dla was.  Koniecznie sięgnijcie po pierwszy i drugi tom.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i Ska.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s