„Plaga samobójców. Program tom I.” Suzanne Young. Kiedy zagrożenie staje się realne.

ec11b854e6
Tytuł: Plaga samobójców. Program tom I
Autor: Suzanne Young
Ilość stron: 455
Wydawnictwo: Feeria Young

W USA od jakiegoś czasu śmiertelnie żniwo zbiera niebezpieczna choroba. Zarażeniu ulegają tylko nastolatki. Pierwszymi objawami są narastające przygnębienie i dojmujące poczucie pustki. Ci, którzy nie potrafią sobie z tym poradzić, posuwają się do ostateczności, jaką jest samobójstwo. Zaniepokojone władze postanawiają walczyć z zarazą i wdraża w życie pilotażowy program, który ma zapobiegać popadaniu w depresję wśród nastolatków, których to głównie owa choroba dopada. Programowi poddawani są wszyscy do osiemnastego roku życia z objawami depresji. Zabierani są do specjalnych ośrodków, gdzie poddawani są specjalnej, owianej tajemnicą kuracji, mającej na celu wyleczenie zainfekowanych. Jednak kiedy wyleczeni wracają do normalnego życia, podobno jednak do wyleczenia konieczne jest usunięcie wszelkich wspomnień, które wiążą się z czymś negatywnym czy przygnębiającym.

Plaga zebrała już żniwo w rodzinie pewnej nastolatki imieniem Sloane. Brat dziewczyny popełnił samobójstwo. Jej rodzice są przerażeni, bo nie chcą stracić ostatniego dziecka. Dziewczyna też nie chce trafić do Programu i robi wszystko by nikt nie zauważył po niej przygnębienia. Wsparciem jest dla niej przede wszystkim jej chłopak, James. Mimo szczerych chęci, jest im coraz trudniej ukryć wszechogarniające przygnębienie i marazm, przez co z dnia na dzień mają coraz większe wątpliwości czy ich miłość jest w stanie przetrwać wszystko. Ponieważ wraz ze śmiercią kolejnego przyjaciela dopada ich  depresja. Staje się jasne, że dopadnie ich też Program.

 

Czekałam na Plagę od dnia, kiedy dostałam zapowiedź w mailu od wydawnictwa. I w końcu jest! Oczywiście, pierwsze co zrobiłam to rzuciłam się do czytania i…przepadłam. Znowu ten znienawidzony przeze mnie pierwszoosobowy sposób narracji. Jednak chociaż hasacz zwierzem obrzydliwym jest i wybrzydza często, tak w tym przypadku książka mnie zeżarła. Całkowicie. Trochę jak Ogień i woda Victorii Scott. Tymczasem Plaga sprawiła, że nie tylko jestem ukontentowana*, ale i domagam się więcej. Suzanne Young stworzyła trylogię, która pozostawia w osłupieniu i z jednym pytaniem Co dalej? Poznajemy Sloane w momencie, kiedy trafia pod obserwację ludzi od Programu. Tuż po śmierci jej brata. Na samym początku stwierdziłam, że fabuła jest trochę bez sensu, bo przecież od pewnego czasu mówi się głośno, że depresja to choroba śmiertelna. Wróć! Prowadząca do śmierci. O. A wiadomo, że przygnębienie to stan wręcz wskazany po stracie bliskiej osoby. Jednak w świecie wykreowanym przez Suzanne Young taki stan rzeczy jest wstępem do choroby, która (w momencie rozpoczęcia książki ) od czterech lat trawi społeczeństwo. Dosięga ona o dziwo tylko nastolatków, którzy w efekcie – czyli bez podjęcia odpowiednich kroków – wybierają ostateczność, jaką jest samobójstwo. W zasadzie można by stwierdzić, że nagle dopadła młodych ludzi choroba dwubiegunowa…,ale nie o tym. Ta chaotyczność. W każdym razie, czytając Plagę, miałam niemałą zagwozdkę. Autorka stawia na odważne tematy i jeszcze odważniejsze opisy. No ja przepraszam bardzo, ale takie opisy, że hasacz się szczerzy jak dureń? Yes, please! Zatem poza ostatnio kontrowersyjnym tematem depresji, mamy też opisy dość intymnych scen. W zasadzie dzięki narracji z perspektywy głównej bohaterki, mamy doskonały wgląd w jej odczucia i całkiem wdzięczne opisy nie tylko otoczenia, ale i jej wspomnień, które powoli traci. W efekcie dostajemy bardzo przyzwoitą książkę dla dość szerokiego grona odbiorców, bo w moim odczuciu Plagę samobójców może przeczytać i starszy czytelnik.

 

Gorąco polecam Plagę samobójców, nie tylko ze względu na dość nietypową fabułę, ale i ze względu na naprawdę dobry styl autorki – przymykam oko na narrację, ma wybaczone. Podpisuję się zielonymi łapami. Plaga jest dobra! Pędzić czytać!

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Feeria Young.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s