„House of Cards. Ograć króla” Michael Dobbs. Mistrz politycznych intryg powraca.

house-of-cards-ograć-króla
Tytuł: House of Cards. Ograć króla.
Autor: Michael Dobbs
Ilość stron: 397
Wydawnictwo: Znak litera nova

” (…) – Dla mnie najlepszą rzeczą jest być człowiekiem.- Wycelował palec w Urquharta.- I to jest też najlepszy sposób jaki potrafię wymyślić, żeby zniszczyć pana i wszystko, co pan reprezentuje.
Urquhartowi drżały wargi.
– Kiedyś był pan idealistą.
– A pan, panie Urquhart, był kiedyś politykiem.”

House of Cards. Ograć króla;
Król do Francisa. str.395

Francis Ewan Urquhart był człowiekiem wielu ról. Był posłem, członkiem Tajnej Rady Królewskiej, ministrem oraz komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Jest człowiekiem silnego charakteru i ma swoje lata, które wyposażyły go w doświadczenie i bezwzględny umysł przywódcy.  Jego głównym zadaniem było ukrywanie tego, czego świat, a już tym bardziej Imperium Brytyjskie miało nigdy nie odczuć na swoim zacnym karku. Drobne zdrady, przekręty, hańby, zniewagi. Dbał o dobre imię wielu ludzi. To właśnie to, mimo iż ludzie sądzili, że jest nikim dawało mu siłę, której potrzebował, żeby być ważnym. Żeby otworzyć sobie drzwi do władzy.
Budził szeroko pojęty szacunek, ale było coś silniejszego od szacunku. Coś co czyniło go niebezpiecznym. Zwłaszcza jako przeciwnika politycznego.

” Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze. „

W tym tomie Francis powraca w całej swojej glorii i chwale, już jako premier by tym razem pokonać samego Króla Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego. Stawka jest jednak o wiele większa, ponieważ Król okazuje się być największym wrogiem Urquharta i wszystko wskazuje na to, że ten zrobi wszystko by zniszczyć Francisa i to co udało mu się osiągnąć w taki czy inny sposób. Czy Francis pokona swojego najpotężniejszego wroga i czy uda mu się osiągnąć swój cel?

Michael Dobbs jako doświadczony, były już polityk przekształcił swoje wspomnienia z pracy dla Margaret Thatcher  w polityczny thriller, który pokazuje od kuchni działanie rządu brytyjskiego. Naturalnym jest, że Amerykanie posiłkując się twórczością Dobbsa, w swoim serialu o tym samym tytule. Tak jak w pierwszej książce, pokazuje bezwzględność i całkowity brak skrupułów człowieka, który nie boi się niczego stracić. W tej części jednak Francis stojąc na czele rządu, musi stawić czoła komuś o wiele potężniejszemu, komuś kto ma jeszcze większe ambicje niż on sam, choć sposób działania jest całkiem inny od tego, który obrał Urquhart. W House of Cards. Ograć króla mamy do czynienia z jeszcze bardziej rozbudowaną intrygą polityczną, jeszcze większym bezprawiem i brakiem skrupułów nie tylko u samego Urquharta. Im dalej w książkę, tym bardziej można doświadczyć zmęczenia wiekiem samego Francisa. Jednak upór i charyzma, a przede wszystkim pragnienie władzy i zemsty na ludziach, którzy go oszukali jest siłą napędową dla tego zaciętego mężczyzny. Wiadomo jednak, że Szkoci to naród uparty i kiedy coś sobie postanowią, twardo się tego trzymają do samego końca. Dokładnie z takiego założenia wychodzi Francis.

Autor w bardzo specyficzny dla siebie sposób dozuje czytelnikom napięcie i każda kolejna intryga, każdy następny krok Francisa, jest doskonale zaplanowana, a napięcie rośnie z każdą kolejną stroną. Dlaczego, więc mogę polecić was House of Cards? Ponieważ jest to książka, a nawet seria, którą powinien znać każdy szanujący się fan thrillerów i kryminałów.

Książkę natomiast możecie kupić w księgarni internetowej Książka i prezent.
kip

Księgarnia ta proponuje całkiem spory wybór książek w atrakcyjnych cenach oraz gadżety do każdego zamówienia. Do tego wkrótce księgarnia poszerzy swój asortyment gadżetów i dokonując zamówienia na ich stronie, dostaniecie nie tylko pakiet kolorowych zakładek z uroczymi i całkiem wypasionymi nadrukami, ale i przy zamówieniu min.65 zł dostaniecie pakiet czterech zakładek- łapek!
1F

Zrozumieli? No to zapraszam na stronę księgarni. Link powyżej 😀

 

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s