Ellis Amburn „Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin”.

df4bea539fTytuł: Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin.
Autor: Ellis Amburn
Ilość stron: 439
Wydawnictwo: InRock

Janis Joplin znana była przede wszystkim z tego jak jaskrawą kreacje tworzyła na scenie, gdy występowała z przeróżnymi zespołami, takimi jak Big Brother and The Holding Company czy Full Tilt Boogie Band. Pełna dzikiej charyzmy kobieta, która swoim chrypliwym głosem zdobywała wielkie tłumy fanów i przeszła do legendy jako jedna z najbardziej wpływowych wokalistek sceny rockowej, jazzowej i soulowej. Tymczasem jaka była naprawdę? Co sprawiło, że dziewczyna o takim temperamencie skończyła tak a nie inaczej? Janis Joplin borykała się z wieloma problemami, nie tylko psychicznymi. Chociaż walczyła z nałogami typowymi dla swoich czasów, została pokonana i świat muzyki stracił jedną z topowych ikon tamtych czasów.

Ellis Amburn wnikliwie ukazał „prawdziwą” postać Janis Joplin, która zawsze była inna. Już jako dziecko wyróżniała się wśród swoich rówieśników i w swojej rodzinie. Autor przybliża czytelnikowi kobietę, która pod koniec swojego życia, po wielu wzlotach i potężnych upadkach, w końcu miała się ustatkować. Choć walczyła z narkotykami, to właśnie one zatrzymały jej serce. Fakt, że autor przedstawia prawdziwe – w dużym cudzysłowie – oblicze piosenkarki niekoniecznie musi działać na korzyść odbioru piosenkarki czy samej książki. Dlaczego? Ponieważ poza głębokimi kompleksami, autor ukazał dziewczynę uzależnioną od narkotyków, alkoholu i seksu. Prawie jak większość hipisów czy innych muzyków jej czasów (pomijając fakt, że początkiem 1970 zmarła ). Dla wielu będzie to wieli minus tej książki, kiedy autor po tym jak popłynął opisując dzikie życie – koniec końców za krótkie – i próbował ratować całość zagłębianiem się w psychologiczne problemy piosenkarki. W sumie gdyby nie kilka naprawdę przypadkowych wydarzeń w jej życiu, świat nigdy by nie usłyszał jej głosu i po prostu byłaby jedną z tysięcy uzależnionych osób, które przedawkowały prochy.

Janis Joplin nie była ideałem, uświęcanie jej czy wrzucanie na piedestały ludzi cudownych, mija się z celem pisania biografii. To główny błąd popełniony przez Amburna. I co z tego wyszło? Biografia kobiety, która nie radziła sobie z życiem. Fanom Janis pozostaje czekać na wydanie czegoś mniej idealizującego amerykańską piosenkarkę. Tymczasem Perłę mogę polecić komuś kto na początek nie szuka zbyt wnikliwej biografii Janis Joplin i chce tylko poczytać szerzej o tym jak szalała na scenie i trochę poza nią.

 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu InRock.

 

Hasacz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s