„Historia wojen morskich. Wiek żagla” Paweł Wieczorkiewicz czyli historia i miłość do wielkiej wody.

278522_hwm-wiek-zagla_603
Tytuł: Historia wojen morskich. Wiek żagla. [ tom I ]
Autor: Paweł Wieczorkiewicz
Ilość stron: 623 [ + 29 stron wstawki graficznej ]
Wydawnictwo: Zysk i Ska

Jak świat długi i szeroki, odkąd człowiek nauczył się pływać jego celem stało się zbadanie ogromnych w swoim zasięgu mórz i oceanów. Niedługo po pierwszych ekspedycjach morskich, dochodziło już do wojen morskich, o których dzisiaj trochę napiszę. Wprawdzie autor książki zamknął się w ramach XVI wieku i roku 1914, jednak uwzględnił wszystkie ważne wojny morskie dla tych czasów. Wnikliwie przedstawione konflikty morskie, stały się doskonałym pretekstem do stworzenia książki ( na szczęście dwutomowej ), która dokładnie opisuje dlaczego do każdej konkretnej wojny dochodziło. Jeśli podobnie jak ja jesteście pasjonatami szant i żeglugi, czytając tę pozycję odnajdziecie nie jedną bitwę morską, o której nie raz śpiewaliście szanty.

Ale do rzeczy. Wydanie zapierające dech w piersiach, autor tak manewruje słowem, że podczas lektury ma się wrażenie, że czyta się powieść historyczno- przygodową. Paweł Wieczorkiewicz przedstawia historię z pasją typową dla marynisty z zamiłowania. Każda wojna jest opisana w wyczerpujący sposób, wyposażona w odpowiednie fakty, ale nie przytłaczają czytelnika. Znajdziecie tutaj między innymi opis wojny angielski-hiszpańskiej, wielkiej wojny turecko-weneckiej czy wojny północnej. Nie każdemu ta książka może przypaść do gustu, ale podejrzewam, że każdy szanujący się marynista czy choćby osoba zafascynowana żeglugą powinna posiadać tę książkę w swoim zbiorze. Słowem hasacza mogę zaświadczyć o jakości książki. Choć może to wydać się niemożliwe, albo innym przesadzone to szczerze powiem, że czytając Wiek żagla czuło się morską bryzę, niemal słyszało się okrzyki walczących żeglarzy, szum fal czy wystrzałów z armat. Niesamowite jest też to, że jeśli wasza wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach podczas czytania książek, jestem niemal pewna, że będziecie w stanie wyobrazić sobie opisywane okręty. Każda kolejna wojna, kolejny opis to jeszcze większe doznania czytelnicze.

Niezależnie jak zaawansowani jesteście w czytaniu – czy przeczytanie książki zajmie wam kilka tygodni czy miesięcy – warto. Historia wojen morskich to kolejna przygoda i wierzcie lub nie – to wszystko się zdarzyło. Każda ofiara zginęła naprawdę, a każda inna wojna – rozegrała się w rzeczywistości, choć były to czasy zupełnie różne od naszych.

Gorąco polecam tę pozycję, nie tylko ze względu na swoją fascynację marynistyką czy szantami, ale podejrzewam, że to też niezbędny tytuł dla każdego innego pasjonata i nie tylko. Dobrze jest zarazić większe grono osób dwoma naprawdę przyjemnymi zjadaczami czasu jakim jest żeglowanie i czytanie.

 

Za książkę dziękuję  Wydawnictwu Zysk i Ska.

 

Hasacz.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “„Historia wojen morskich. Wiek żagla” Paweł Wieczorkiewicz czyli historia i miłość do wielkiej wody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s